Plotinos ve Aziz Agustinus düşüncelerinde 'içe dönüş' kavramı
Concept of 'inward turn' in the Thoughts of Plotinus and Saint Augustine
  1. Tez No: 333960
  2. Yazar: İLKER KISA
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. KAAN ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Toplumsal Düşünce Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu tez Plotinos ve Aziz Agustinus?un felsefelerinde önemli bir yere sahip ?içe dönüş? kavramını karşılaştırmalı bir şekilde incelemektedir. Plotinos, kendinden önceki Yunan düşüncesinde aynı yoğunlukta görülmeyen bir şekilde, kişinin ilahi akıl (Nous) seviyesine yükselebilmesi için onun içe dönmesi gerektiğini ifade eder. Kişi bu şekilde ruhun faaliyetlerini en iyi şekilde deneyimleyebilecek; fakat Plotinos tarafından ?aşağı benlik? olarak tanımlanan bu noktada kalmayarak, yüksek akılsal faaliyetler alanına bir yükseliş gerçekleştirebilecektir. Zira Plotinos?a göre kişinin ?gerçek benliği? söz konusu bu yüksek-ilahi akılda bulunmaktadır; ve ?içe dönüş? buraya yönelik bir aşkınlık faaliyetini amaçlar. Aziz Agustinus?un Plotinosçu bu ?içe dönüş? düşüncesinden etkilendiği görülür. Agustinus da bilginin dışarıda değil ?içeride? aranması gerektiğini öne sürer ve düşüncelerini bu tez etrafında oluşturur. Fakat bu çalışmada işlendiği gibi, Agustinusçu ?içe dönüş? onun Hıristiyan inancının getirdiği belirlenimleri de içermek durumunda kalır. Buna göre, insan ruhu kendiliğinden ilahi bir varlık olmadığından, kişi içe döndükten sonra ilahi akla yönelik doğrudan bir aşkınlık faaliyetini hedefleyemez. Yapılacak olan şey, Tanrısal bir inayetin gerçekleşmesini beklemektir. Bu anlamda insan ruhu, içinde söz konusu inayetin beklenildiği bir mekanizmalar ağı olarak, yeni ve Agustinusçu bir benlik alanı şeklinde ortaya çıkar.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the concept of ?inward turn? which holds a significant place in the thoughts of Plotinus and Saint Augustine. Plotinus, in a very intense manner unseen in the Greek philosophical tradition before himself, expresses that one needs to turn inward if one wishes to reach the divine intellect (i.e. Nous). By doing this, one will be able to experience the activities of the soul in the best possible way; but will not stay at this level (which is called as ?lower self? by Plotinus) and will ascend to the realm of higher intellectual activities. Because, according to Plotinus, the ?true self? of the one resides in the respective higher ? divine intellect; and the ?inward turn? aims at a transcendence to this realm. It can be seen that Saint Augustine is influenced by the Plotinian concept of ?inward turn?. Like Plotinus, Augustine also thinks that knowledge should be searched ?inside? rather than outside; and he constructs his thoughts around this thesis. But as it is investigated in this work, the Augustinian ?inward turn? has to involve the determinations his Christian belief brings about. According to this, since human soul is not in itself a divine entity, after turning inward one cannot aim at a direct activity of transcendence towards divine intellect. What needs to be done is to wait for the divine grace. As a result of this picture, human soul emerges in the form of a new and Augustinian ?realm of self?; a web of mechanisms in which respective grace is waited for.