The predicament of the anti-hero and Céline's solution in journey to the end of the night
Gecenin sonuna yolculuk'ta anti-kahramanın çıkmazı ve Céline'in çözümü
- Tez No: 333961
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELEN ANSEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, Louis-Ferdinand Céline?in Gecenin Sonuna Yolculuk adlı eserindeki anti-kahramanın çıkmazı; yazarın bu çıkmazı aşmak ve anti-kahramanını kurtarmak için bulduğu yol olan doppelgänger?in (kötü ikiz) rolü incelenmektedir. İki ana bölümden oluşan bu çalışmanın ilk bölümünde öncelikle Céline?in dili nasıl kullandığına vurgu yapılmıştır. Céline bu eserinde özellikle Fransızca?nın sınırlarını zorlayarak, alışılmış dil kalıplarını kırıp sokağın dilini edebiyatın merkezine taşımaya çalışmıştır. Dilde aykırı olanı seçmesine paralel bir şekilde, karakter figürasyonunda da modernist dönemin tüm çıkmazını ve kaygılarını en iyi yansıtacağını düşündüğü anti-kahraman yaratmayı tercih etmiştir. Bu bölümde Céline?in dönemin ruhunu en iyi yansıtacağını düşündüğü karakter figürasyonu olan anti-kahramanın milliyetçi söylemleri reddi ve kayıtsız bir karaktere dönüşme serüveni incelenmiştir. Bunun neticesinde, anti-kahraman Bardamu?nun çevresindeki şiddete ve çürümüşlüğe kayıtsız kalmasının, kötülüğü içselleştirmesine ve banal olarak algılamasına sebep olduğu sonucuna varılmıştır. Kayıtsızlığa doğru evrilen olumsuz değişimin, çürümüş bir toplumda anti-kahramanı hayatta tutmak için yazar Céline tarafından bulunmuş bir yöntem olduğu iddia edilmektedir. Çalışmanın ikinci bölümünde, Bardamu?nın kötücül yanını temsil eden doppelgänger?i Robinson?un rolü tartışılmaktadır. Robinson?un hikayeye katkısı incelenirken, rolünü daha iyi analiz etmek için romandaki en baskın iki tema olan ölüm ve kadın konusu ele alınmıştır. Bu tartışmayla, Robinson karakterinin Bardamu?nun romanda alacağı yolu tayin etmesi için kurgulanmış bir karakter olduğu sonucuna varılmıştır. Onun sayesinde, anti-kahramanımız Bardamu yazar Céline tarafından kötücül olanın yetki alanında değerlendirilen ölüm ve kadın olgusuna teslim edilmemektedir. Anti-kahraman Bardamu yerine, doppelgänger Robinson kadınlarla yakın ilişki kurup, bunun neticesinde gecenin en karanlık noktasında ölüme teslim edilmektedir. Bu sayede yazar Céline ve onun ikincil benliğini temsil eden anti-kahramanı Bardamu?nun, tüm yolculuğa tanıklık ederek gecenin sonunda hayatta kalmayı başardıkları sonucuna ulaşabiliriz. Anahtar Kelimeler (Türkçe) 1)Anti-kahraman 2)Aidiyetsizlik 3)Kötücül İkiz 4)Ölüm 5)Kadınlar
Özet (Çeviri)
In this study, Journey to the End of the Night (1932), which was written by Louis-Ferdinand Céline, is examined in order to discuss the predicament of the anti-hero in the modernist period and Céline?s solution through the figuration of the doppelgänger to save his anti-hero from the ferocity of life. This study consists of two main chapters. In the first chapter, an analysis of Céline?s anti-hero is put forward by starting from Céline?s special emphasis on the use of language which he aims to exceed the boundaries of formal French language in order to integrate the language of the streets in the novel. In addition to his subtle style, his choice of the anti-hero as the best means to render the anxieties of the society is analyzed in order to underline anti- traits of Bardamu by focusing on his dispossession of the nationalistic values and his quiescent character. As result of this analysis, it is inferred that his dispossession of the norms of the society led him to internalize the violence and evil deeds during his journey. This internalization also functions as one of the ways to save the anti-hero in the decayed society. In the second chapter, the function of the doppelgänger, Robinson, is discussed who represents the evil aspect of Bardamu?s character. While analyzing the doppelgänger?s contribution to the novel, the themes of death and women which permeate the whole narration are investigated in order to point out Robinson?s function more clearly. At last, it is concluded that Robinson as a doppelgänger in the novel functions to designate the trajectory of Bardamu in the novel. Because of him, the anti-hero Bardamu is not submitted to women and death which are regarded to belong to the realm of evil by the writer Céline. Instead of him, Robinson is confined in the evil realm of life by having intimate relationship with women and is killed in the very dark moment of the night. Thus, it can be inferred that the writer Céline and his alter-ego Bardamu achieves to preserve their entity thanks to the doppelgänger throughout the whole journey by making him witness all evil deeds of the society. Anahtar Kelimeler (İngilizce) 1)Anti-hero 2)Dispossession 3)Doppelgänger 4)Death 5)Women