Çin'de İslam'ı yeniden canlandırma çabaları (Ming ve Qing dönemleri 1368-1912)
Revival movements of Chinese İslam in Ming and Qing Dynasties
  1. Tez No: 632634
  2. Yazar: ZHENLAN MA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ DADAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Tang Hanedanlığı'nın başlarında, İslam Çin'e girdi ve uzun süren bir yayılma ve gelişme sonrasında Müslüman topluluğu güçlü olmaya devam ediyordu. Fakat Ming Hanedanı'nın kurulmasından sonra, İslamlaşmanın artmasının engellenmesi için bir dizi politikaları uygulanınca, Çin İslam'ı benzeri görülmemiş bir kötü duruma girdi ve Çin topraklarında kaybolma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı. Tarihteki bu kritik kavşakta, bazı Çinli Müslümanlar İslamı kurtarmak için hareketler başlattılar. Buradaki amaçları Müslümanlara dair şu iki problemi çözmekti. Bunlardan birinci Müslümanların iç dünyasına dair sorunlarıydı. Bunu da cami eğitimini kurarak çözmeye çalıştılar. İkincisi ise İslam'ın dışında kalan dünyada İslam'a dair oluşan olumsuz hava ve İslam'a karşı üretilen propagandalara karşı koymaktı. Bu nedenle Çinli Müslümanlar Han kitab hareketiyle bu olumsuzluklara karşı koymaya çabaladılar. Han kitab hareketiyle Çinlilerin anlayacağı bir terminolojiyle ve düşünme biçimleriyle olarak İslam'ın itikadi konularını ve kutsallarını anlatmaya çalıştılar. Böylece, Çin topraklarındaki ilk defa İslam'ı yeniden canlandırma hareketi ortaya çıktı. Bu hareket sadece o dönemin sorunlarını başarılı bir şekilde çözmekle kalmadı aynı zamanda çağdaş Çin Müslümanlarını derinden etkiledi. Ayrıca farklı medeniyetler arasındaki iletişim ve diyalog için başarılı bir referans kaynağı oldu.
Özet (Çeviri)
At the beginning of the Tang Dynasty, İslam came to China and after a long period of propagation and development, the Muslim community continued to be strong. But after the establishment of the Ming Dynasty, when a number of policies were implemented to prevent the increase of İslamization, Chinese İslam fell into an unprecedented predicament and faced the danger of disappearing from the land of China. At this critical historical moment,some Chinese Muslims started movements to save İslam. Their aim was to solve the two problems during Muslims. One of them was the problem in Muslims' inner world. Accompanied with the establishment of themosque education, it was solved. The second is to alleviate the negative perceptions of Muslims and anti- İslamic propaganda. For this reason, the Chinese Muslims tried to resist these negativities by the Han kitap movement. During theHan kitap movement, they tried to use the terms and way of thinking that Chinese people can understand to explain the classics and doctrines of İslam. In this way, the first İslamic renaissance movement in the history of Chinese İslam has been carried out. This movement not only successfully solved the problems in that period, but also deeply influenced the contemporary Chinese Muslims. It is also a successful reference source for communication and dialogue between different civilizations.