Examining the relationship between projective identification, conflict resolution styles, gender roles and marital satisfaction
Yansıtmalı özdeşim, çatışma çözme stilleri, cinsiyet rolleri ve evlilik doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
  1. Tez No: 333974
  2. Yazar: FATMA GÖKÇE YÜCEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYTEN ZARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez çalışmasında yansıtmalı özdeşim, cinsiyet rolleri, çatışma çözme stilleri ve evlilik doyumu arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu tez, evlilik doyumunu etkileyen ve farklı bakış açılarından gelen faktörlerin ilişkisini inceleyerek entegratif bir bakış açısı sunmaktadır. Veriler evli, 54?ü erkek ve 69?u kadın olan 123 kişiden toplanmıştır. Katılımcıların yaşları 23 ile 44 arasındadır ve yaşlarının ortalaması 32,5?tur. Yansıtmalı özdeşim, çatışma çözme stilleri ve evlilik doyumu arasındaki ilişkiyi incelemek için korelasyon analizi kullanılmıştır. Cinsiyetin ve cinsiyet rollerinin; kadınsı özelliklere sahip olma ve erkeksi özelliklere sahip olma, evlilik doyumu ve çatışma çözme stilleri üzerindeki etkisini incelemek için 2X2X2 ANOVA analizleri kullanılmıştır. Sonuçlar tehdit edici/zulmedici yansıtmalı özdeşim ve olumsuz çatışma çözme stilleri arasında pozitif bir ilişki olduğunu göstermiştir. Diğer bir yandan, idealleştiren yansıtmalı özdeşim ve boyun eğici davranışlar birbiriyle pozitif bir ilişki içerisindedir. Buna ek olarak, tehdit edici/zulmedici yansıtmalı özdeşim evlilik doyumuyla negatif bir ilişki içerisindeyken, idealleştirilen yansıtmalı özdeşimle pozitif bir ilişki içerisindedir. Kadınsı özelliklere sahip olmanın itaatkar davranışlar ve evlilik doyumu üzerinde etkisi vardır. Araştırmanın sonuçları psikodinamik ve sosyo-kültürel bakış açıları doğrultusunda tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis explored the relationship between projective identification, gender roles, conflict resolution styles and marital satisfaction. This thesis provides an integrative view to understand marital satisfaction by examining various determinants which come from different perspectives. The data was collected from 123 married people: 54 of them male and 69 of them female. Their ages ranged from 23 to 44 and the mean of their age was 32, 5. Firstly, correlation analysis was run for examining the relationship between projective identification, conflict resolution style and marital satisfaction. Secondly, series of 2X2X2 ANOVA were conducted to explore the effect of sex and gender roles; having feminine characteristics and having masculine characteristics, on marital satisfaction and conflict resolution styles. The results showed that there was a positive correlation between persecuting projective identification and negative conflict resolution styles whereas there was a positive correlation between idealizing projective identification and subordination behaviors. Similar to previous studies, there was a positive correlation between idealizing projective identification and marital satisfaction whereas there was negative correlation between persecuting projective identification and marital satisfaction. On the other hand, having feminine characteristics has a significant main effect on marital satisfaction and subordination behaviors. The results were discussed according to socio-cultural perspective and psychodynamic perspectives.