Siber saldırılar - siber savaşlar ve etkileri
Cyber attacks cyber wars and effects
- Tez No: 333975
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEYLA BERBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
İnternetin ortaya çıkması ile yararlarından faydalanılmaktadır. Ancak internetin zararları da mevcuttur. İnternet, dünya dengelerini değiştirmektedir. İnternet, siber saldırılara ve siber savaşlara aracılık eden bir alan olmuştur. Siber saldırılar, ülkelerin ulusal ve ekonomik güvenliğini sarsmaktadır. Siber savaşlar 5. boyutta yapılmaktadır. Bu çalışmada siber silahlar ile siber saldırılar ve siber savaşların etkileri işlenmiştir. Siber güvenlik önlemleri için çözümler önerilmiştir. Anahtar Kelimeler (Türkçe) 1) Siber Savaş 2) Siber Saldırı 3) Bilgisayar Korsanı 4) Kritik Alt Yapılar 5) İnternet
Özet (Çeviri)
With the emergence of the Internet is utilized benefits. However, the Internet is also available in losses. Internet, shifting the balance of the world. Internet, cyber attacks and cyber warfare have been receiving an intermediary. Cyber ??attacks, undermines countries' national security and economic security. 5 cyber wars size maintained. In this study, the effects of cyber weapons and cyber attacks and cyber warfare processed. Recommended solutions for cyber security measures. Anahtar Kelimeler (İngilizce) 1) Cyber War 2) Cyber Attacks 3) Hacker 4) Critical Infrastructures 5) Internet