Participating for a chanhe:Political activism of women in AKP's woman branches
Değişim için katılım: AKP kadın kollarında siyasi aktivism
  1. Tez No: 333973
  2. Yazar: ELENI F. AGRAFA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. YAPRAK GÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Vatandaşların siyasete neden katıldıkları sorusu demokrasilerde temel bir önemi haiz olup, bu sorunun cevabının aranması siyasal bilimler alanında bir gelenek haline gelmiştir. Demokrasinin özünde, bütün vatandaşların siyasetteki söz haklarını, seslerini hükümettekilere duyurabilecek şekilde kullanmaları yatmaktadır. Ülkelerin çoğunda, siyasi faaliyetlerle ilgili olarak süregelen bir cinsiyet uçurumu bulunmakta olup, kadınların siyasete ilişiklerinin erkeklere nazaran daha az olduğu ancak, siyasete atılan kadınların erkeklerle aynı motivasyonlara sahip oldukları gözlenmektedir. Türkiye?deki AK Parti Kadın Kolları örneği, kadınların kendi hayatlarında ve politikada değişim yaratmak arzusundan yola çıkarak farklı motivasyonel faktörlerden dolayı siyasi hareketin içinde yer aldıklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The question of why citizens decide to participate in politics is of fundamental importance in a democracy and has been a long tradition of trying to answer it in political science. At the very heart of democracy is the possibility for all citizens to exercise a voice in politics which can be heard by those in government. In the majority of countries, a persistent gender gap in political activities remains and women have been less politically engaged than men but when they enter, they have the same motivations with men. AK Party?s Woman?s Branches paradigm in Turkey implies that these women were drawn to political action moved from different motivational factors but based on their desire to create change in their life and politics.