Dişi ve erkek ratlarda kastrasyonun (orşiektomi ve ovariektomi) mesane duvarı, mesane trigonu ve proksimal üretrada endotelyal, indüklenen ve nöronal nitrik oksit düzeylerine etkileri ve üriner sistem fonksiyonları ile ilişkisi
Relations between castration and male and female rat's bladder wall, trigon and proximal urethra on endothelial, inducible and neuronal nitric oxide levels
  1. Tez No: 435728
  2. Yazar: SELİM YAZAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI UZUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Kastrasyonun alt üriner sistem dokuları (mesane, trigon ve üretra) üzerinde olan etkilerini nitrik oksit düzeyinde araştırmak ve daha sonra kastrasyon uygulanan hastalarda fosfodiesteraz inhibitörleri ile ilgili yapılacak klinik çalışmalara ışık tutmak ve alt üriner sistem semptomlarının gelişiminde belirgin rolü olan testosteron ve nitrik oksit arasındaki muhtemel ilişkilere kapı aralamaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada toplam 32 adet albino spraque dowley cinsi rat kullanıldı. Ovariektomi, orşiektomi yapılan ve kontrol grubutüm hayvanlardan farklı dokular etiket kod numaraları ve grup adları verilerek içinde % 10'luk formaldehitbulunan ve ağzı sızdırmayan özel şişelere bırakıldı. Histopatolojik ve immünohistokimyasal inceleme icin nitrik oksit antikorları ile boyama yapmak amacıyla alınan mesane ve üretra dokuları rutin takip işlemlerden geçirilip bloklandı. Bloklanan dokular 4-5 mikron kesitlerinde kesilip nitrik oksit antikorları ile boyanıp uygun görülen yerler fotoğraflandı. Bulgular: Kontrol ve kastre rat grupları arasında eNOS ve nNOS aktivitesi açısından mesane gövde ve trigon bölümünde yapılan histolojik ve immünhistokimyasal boyamalarda anlamlı sonuçlar elde edilmiştir. iNOS açısından anlamlı veriler bulunamamıştır. Kontrol ve orşiektomize rat gruplarında eNOS ve nNOS aktivitesi için proksimal üretrada yapılan histolojik ve immünhistokimyasal boyamalarda anlamlı sonuçlar elde edilmiştir. Dişi rat gruplarında üretra kısa olması nedeniyle net doku elde edilememiştir. Sonuç: Yapılan çalışmada istatistiksel anlamlı sonuçlar elde edilmiş olup NO ve NOS enzim çeşitlerinin mesane ve üretrada kastrasyondan etkilendiği gözlenmiştir. Sonuç olarak aşırı aktif mesane veya alt üriner sistem semptomlarının tedavisinde yer alması için bu çalışmalar ürodinamik verilerle desteklenmeli ve sonrasında tedavi yolunda umut ışığı olmaya devam etmelidir. Klinik olarak NO bazındaki mekanizmalar normal miksiyonun korunmasında ve üriner inkontinansta önemli olabilir. Bu mekanizmaların pelvik cerrahi veya spinal yaralanmalar sonrası gelişen işeme disfonksiyonu ve inkontinansın kısmi sorumlusu olabilir. Bu sorumluluk ileri çalışmalar ile daha da desteklenirse bu alanlardaki tedavi seçeneği olarak NOS agonistleri veya NO donörleri tedavideki yerini bulabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the effects of castration to nitric oxide levels in lower urinary tract tissues (bladder, trigone and urethra), and then shedding light on clinical trials in patients undergoing castration to be associated with phosphodiesterase inhibitors. We aimed to illuminate testosterone significant role in the development of lower urinary tract symptoms and possible relationship between nitric oxide. Material and Method: In this study, a total of 32 albino Sprague Dawley rats were used. The different tissues which taken from ovariectomy, orchiectomy was performed and all the animals of the control group was left to special tube in which 10% formaldehyde found in label given code numbers and group names. Histopathological and immunohistochemical examination of the bladder and urethra taken to make tissue staining with nitric oxide antibodies were blocked after passed from routine procedures. Justified stained tissues were photographed and where appropriate nitric oxide antibodies cut in 4-5 micron sections. Results: In control and castrated rat groups significant results in histological and immunohistochemical staining of trigone of the bladder and body section in terms of eNOS and nNOS activity were obtained. There are no significant data in terms of iNOS. In control and orchiectomy rats groups made eNOS and nNOS activity in the proximal urethra for histological and immunohistochemical staining were obtained significant results. In female rats group tissue could be obtained due to the shorter urethra. Conclusion: In the study are statistically significant results were obtained in NO and NOS types of bladder and urethra were affected by castration. As a result, to take place in the treatment of overactive bladder or lower urinary tract symptoms, these studies should be supported by urodynamic data and then could continue to be a glimmer of hope on the way of treatment. NO mechanisms may be clinically important in maintaining normal urination and urinary incontinence. These mechanisms may be partly responsible for voiding dysfunction and urinary incontinence which developed after pelvic surgery or spinal injuries. Thus, in this cases if further studies supports these findings the treatment can be possible with NOS agonists or NO donors.