Erkek ve dişi ratlarda pençe tercihi dağılımı, serebral asimetri ve kan beyin bariyerinde rol alan faktörlerin lateralizasyonu
Paw preference distribution in male and female rats, cerebral asymmetry and lateralization of blood brain barrier
  1. Tez No: 115037
  2. Yazar: TURAN ONUR BAYAZIT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECİP KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Bu çalışmada erkek ve dişi sıçanlarda pençe tercihi dağılımı araştırılarak; pençe tercihi, serebral asimetri ve kan beyin bariyerinin asimetrik yıkımı arasındaki ilişkiler araştırılmıştır. Sıçanlarda pençe tercihi besine uzanma testi ile saptanmıştır. Kan beyin bariyeri yıkımında akut hipertansiyon oluşturmak için hipertonik sıvı ve adrenalin venöz yoldan verilmiştir. Makroskobik infarkt alanlarını belirlemek amacıyla 2,3,5- Triphenyltetrazolium chlorid vital boyası ile boyandı. Mikroskobik inceleme için immunohistokimyasal boyalardan anti-Z01 ve anti-laminin antikorları kullanıldı. Deney hayvanları, %51.61 sağlak, %44.52 solak ve %3.87 ambideksterdi. Dişi sıçanlarda, %54.32 sağlak, %41.98 solak ve %3.70 ambideksterdi. Erkekler, %48.65 sağlak, %47.30 solak ve %4.05 ambidekster şeklindeydi. Sağlak ve solak sıçanlarda sağ ve sol hemisferier arasında kan beyin bariyerinin yıkımı gösteren, farklı yoğunlukta infarkt alanları makroskobik olarak tesbit edildi. İnfarkt alanlardan ve infarkt olmayan alanlardan alınan dokular mikroskobik olarak incelenerek asimetrik kan beyin bariyeri yıkımı desteklendi. Sıçanlarda pençe tercihi dağılımının şansa bağlı dağılım göstermediğini destekler nitelikte olduğu belirlendi. Sağ ve sol hemisferlerde kan beyin bariyeri permeabilitesi ile pençe tercihi arasında bir ilişki olduğu saptandı. Bu bulgular ışığında sıçanlarda pençe tercihi, serebral asimetri ve kan beyin bariyerinin asimetrik yıkımı arasında ilişki olabileceği tespit edildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, paw preference and the asymmetrical breakdown of the bloo brain barrier and asymmetry in paw usage were determined in male and ferns Wistar-albino rats. Paw preference was assesed by food reaching test. Acute hypertension w created by giving a hypertonic solution + adrenaline from venous syste Macroscopic infarct areas were evaluated using 2,3,5-Triphenyltetrazolium chlo staining of the brain slices. Immunohystochemical study was evaluated using ar laminin and anti ZO-1 antibodies. Among all rats %51.61 of them right pawed, %44.52 of them left pawed a %3.87 of them were ambidextrous. The %48.65 of male rats, were right pawed, a %47.30 of them were left pawed and %4.05 of them ambidextrous. In female ra %54.32 were right pawed, %41.98 were left pawed and %3.70 of them ambidextroi The distrubution of animal as 25% right pawed, 25 left pawed and 5( ambidextrous was found to be cotradictory to our findings. When brain sections were stained with 2,3,5-Triphenyltetrazolium chloi there were large unstained areas in the left brain in right pawed animals, and v versa in left pawed animals macroscopically. Present work indicated that the cerebral hemisphere contralateral to preferred paw started to be injured following acute hypertension in rats. It is v known that the use of preferred paw is under the control of the contralateral cerek cortex.