Farklı düzeyde balık yağı ile beslenen erkek ratlarda L-karnitin in bazı kan ve doku parametrelerine etkileri
The effects of L-carnitine on blood and tissue parameters of male rats fed with different levels of fish oil
- Tez No: 333992
- Danışmanlar: PROF. DR. FİRUZE KURTOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Veteriner Hekimliği, Biochemistry, Veterinary Medicine
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, farklı oranlarda balık yağı içeren rasyonla ad libitum beslenen erkek ratlarda 30 gün süreli L- karnitin (300 mg/kg/gün) uygulamasının (i.p.) plazma L- karnitin, lipit hidroperoksit (LPO), antioksidan enzimler (SOD, CAT) ile GSH, trigliserit, kolesterol seviyeleri, yağ asitleri profili ile karaciğer ve kas dokusu SOD, CAT, GSH düzeylerine ve canlı ağırlığına etkileri incelenmiş; elde edilen tüm veriler arınma dönemi olarak adlandırılan ikinci 30 günlük dönem değerleri ile karşılaştırılmıştır. Araştırmada 5-6 aylık yaşta, canlı ağırlıkları birbirine yakın (ortalama 240g) 72 adet Sprague-Dawley cinsi erkek rat kullanılmıştır. Denemeye başlamadan önce bütün hayvanlar tartılarak canlı ağırlıkları tespit edilmiş ve canlı ağırlıkları birbirine yakın olacak şekilde gruplara dağıtılmıştır. Araştırma Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Deney Hayvanları Ünitesi? nde yürütülmüştür ve 60 gün devam etmiştir. Ratlar her birinde 12 adet olacak şekilde 6 gruba ayrılarak standart rat besleme kafeslerinde barındırılmıştır. Yem ve su hayvanlara ad libitum olarak uygulanmıştır. Araştırmada 6 deneysel grup oluşturulmuştur ve bu gruplar şu şekilde düzenlenmiştir; 1. Kontrol, 2. Balık yağı (%1), 3. Balık yağı (%5), 4. L-karnitin (300 mg/kg/gün), 5. L-karnitin (300 mg/kg/gün) + balık yağı (%1) 6. L-karnitin (300 mg/kg/gün) + Balık yağı (%5). Araştırmada 10 gün adaptasyon dönemi olarak düzenlenmiş; bu süreyi takiben ilk 30 gün sonunda 36 adet rattan (her bir grup için 6 rat) kardiyak punksiyonla kanlar alınarak plazmalar kazanılmış; ötenazi ile ölen hayvanların karaciğer ve kas dokuları izole edilmiş, kazanılan plazmalarda L-karnitin, tirigliserit, kolesterol, LPO, GSH, CAT ve SOD değerleri ile karaciğer ve kas dokularında GSH, CAT, SOD aktiviteleri belirlenmiştir. Aynı işlemler kalan 36 adet rat için ikinci 30 günlük, sadece yem ve suyun ad libitum verildiği ve arınma periyodu olarak adlandırılan dönem sonunda tekrarlanmıştır. Belirli gruplara (4., 5., ve 6. gruplar), günlük 300 mg/kg miktarında i.p. olarak karnitinin uygulandığı deneme dönemi sonunda (30. gün), en yüksek plazma karnitin konsantrasyonları bu gruplardan elde edilmiş benzer değişim karnitin uygulamasının kesildiği arınma dönemi sonunda (60. gün) da gözlenmiştir. Tüm çalışma dönemleri (başlangıç, deneme, arınma) arasındaki trigliserit ve kolesterol değerlerinde başlangıç dönemine göre özellikle 60. gün sonunda en belirgin düşüşler yine karnitin uygulanan gruplarda gerçekleşmiştir. Lipit hidroperoksit değerleri (LPO), hem dönemler arası hem de gruplar arası anlam taşıyan düşüşler göstermiştir. Sadece balık yağı verilen 2. ve 3. grup LPO değerleri ile kıyaslandığında karnitin desteğinin (5. ve 6. grup) belirli dönemlerde belirgin düşüş oluşturduğu tespit edilmiştir. Glutasyon (GSH) değerlerinde hem deneme hem de arınma döneminde 4 grupta belirgin oranda artış göstermiş, balık yağı ile birlikte karnitin verilen 5. ve 6 gruplarda ise GSH değerlerinin kontrol gruplarına göre anlamlı oranda yüksek olduğu dikkati çekmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of l-carnitine (300mg/kg/day) applicated intraperitoneally to male rats fed ration containing several proportions of fish oils for 30 days on plasma l-carnitine, lipid hydroperoxide (LPO), antioxidant enzymes (SOD, CAT), GSH, triglyceride, cholesterol levels, fatty acid profile and liver and muscle tissue SOD, CAT, GSH levels and body weight values were investigated; all the data obtained from the first 30 days period (trial period) compared with the second 30-day called wash-out period. As animal material, 72 Sprague-Dawley male rats that have 5-6 months of age and body weight close to by each other (average 240 g) were used in the study. Before starting the experiment, all animals were weighed and distributed in groups according to homogenity for theirs body weight. The research lasted for 60 days and conducted at Selcuk University, Faculty of Veterinary Medicine Experimental Animal Research Unit. Rats were divided into 6 groups in each be of 12 rats and were fed in standard rat cages ad libitum. Six experimental groups were formed in the study and these groups organized as follows; 1-Control; 2-Fish oil (1%); 3-Fish oil (5%); 4-L-carnitine (300mg/kg/ day), 5-L-carnitine (300mg/kg/ day) plusfish oil (1%) 6-L-carnitine (300mg/kg/day) plus fish oil (5%). After the adaptation period of 10 days, at the end of the first 30 days the 36 rats (6 rats for each group) blood samples were taken by cardiac puncture, plasma were acquired; liver and muscle tissues isolated from animals killed by euthanasia, l-carnitine, trigliceride, cholesterol, LPO, GSH, CAT, SOD levels in the plasma and GSH, CAT, SOD activities of liver and muscle tissues were determined. The same procedure for the remaining 36 rats only given feed and water ad libitum at the end of second 30 days (wash-out) period were repeated. In the specific groups (4, 5, and 6. groups), which carnitine applied (daily 300 mg / kg body weight), the maximum plasma carnitine concentrations obtained from these groups (31,01, 24,96, 31,14 µM respectively) at the end of the trial period (30. day), similar changes for plasma carnitine levels of related groups at the end of wash-out period (60. day) was also observed. Lipid hydroperoxide levels (LPO) in the intertemporal as well as between groups showed meaningful declines. These values have been identified as posing significant decline in the group of carnitine supplemented groups (5 and 6) in certain periods compared to groups in 2 and 3 which fish oil supplemented. Glutathione (GSH) levels showed a significant increase in the group of 4 supplemented carnitine on trial and the wash-out periods and also, groups of 5 and 6 administered fish oils with carnitine have significantly higher GSH levels compared to control groups.