Gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) diyetlerinde farklı düzeylerde fındık yağı kullanımının büyüme performansı, yağ asidi kompozisyonu ve E vitamini içeriğine etkisi
Influence of dietary hazelnut oil level on growth performance, fatty acid profile and vitamin E content in rainbow trout (Oncorhynchus mykiss)
  1. Tez No: 483614
  2. Yazar: SÜHEYLA MUSLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) yemlerinde, balık yağına alternatif olarak farklı düzeylerde fındık yağı kullanılmıştır. Kazein-jelatin tabanlı hazırlanan diyetlerde tamamen balık yağının yerini alacak şekilde kademeli olarak artan 4 farklı düzeyde [%0 (kontrol; FY0), %33,3 (FY5), %66,6 (FY10), %100 (FY15)] fındık yağı kullanılmıştır. Başlangıç ağırlıkları yaklaşık 1 g olan alabalık yavruları 3 tekrarlı olarak denemeye alınmış olup 6 haftalık deneme sonunda balıkların büyüme performanslarının deneysel diyetlerden önemli derecede etkilendiği görülmüştür (P0,05). Balıkların yağ asidi içeriği; diyetlerin yağ asidi içeriğini yansıtmış olup deneysel diyetlerden önemli derecede etkilenmiştir (P0,05). Bununla birlikte yemde fındık yağının artışı ile balıkların E vitamini içeriğinde bir artış eğilimi görülmüştür. Çalışmamızın sonucuna göre balıklarda büyüme ve EPA+DHA içeriği bakımından yetiştiricinin önceliklerine göre gökkuşağı alabalığı yemlerinde balık yağının fındık yağı ile %33 ile %66 arasında ikame edilebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In the present study, different levels of hazelnut were used in the diet for rainbow trout (Oncorhynchus mykiss). Hazelnut oil gradually substituted fish oil in 4 experimental casein-gelatin based diets [%0 (kontrol; FY0), %33,3 (FY5), %66,6 (FY10), %100 (FY15)]. Juveniles with approximately 1g fed the experimental diets for 6 weeks in triplicates.