Gebe kadınlarda trimesterlere göre idrarda iyot düzeyleri ve beslenme durumlarının değerlendirilmesi
The evaluation of iodine levels in urine and nutrition in pregnant women according to trimesters
  1. Tez No: 333993
  2. Yazar: RABİYE AKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİLE MARAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Tanımlayıcı ve kesitsel tipteki bu araştırmada; Konya ilinde yaşayan gebe kadınlarda trimesterlere göre idrarda iyot düzeyleri ve beslenme durumlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Çalışmaya 15-49 yaş aralığında, 1-40 haftalık gebeliği olan 395 gebe alınmıştır. Katılımcılara araştırmacı tarafından hazırlanan 54 sorudan oluşan anket formu yüz yüze görüşme tekniği ile uygulanmıştır. Katılımcılardan alınan idrar örneklerinde iyot düzeyleri spektrofotometrik bir yöntemle ölçülmüştür.Tüm katılımcıların medyan idrar iyot düzeyleri 91,90 µg/L (104,54±71,68 µg/L) olarak ölçülmüştür. 1.trimesterdeki (n=131), 2.trimesterdeki (n=133) ve 3.trimesterdeki (n=131) gebelerin medyan idrar iyot düzeyleri sırasıyla 104,00 µg/L (117,83±76,71 µg/L); 93,00 µg/L (107,59±63,50 µg/L); 71,00 µg/L (88,13±71,67 µg/L olarak bulunmuştır. Gebelerin trimesterlerine göre idrar iyot düzeyleri mukayese edildiğinde, 3. trimesterde idrarla atılan iyot düzeyleri diğer trimesterlere göre anlamlı derecede düşük bulunmuştur (p150 µg/L) sahip olduğu tespit edilmiştir. 1.trimesterdeki gebelerin %77,90'nında, 2.trimesterdeki gebelerin %75,90'ında, 3.trimesterdeki gebelerin %82,40'ında idrar iyot düzeyinde yetersizlik (0,05). İdrar iyot düzeyleri açısından derecelendirildiğinde ise; 1.trimesterdeki gebelerin %9,90'ında ciddi düzeyde iyot yetersizliği (0-49 µg/L), %36,60'ında orta düzeyde iyot yetersizliği (50-99 µg/L), %31,30'unda hafif düzeyde iyot yetersizliği (100-149 µg/L), %16,80'inde iyot düzeyinde yeterlilik (150-249 µg/L), %5,40'ında iyot fazlalığı (250-499 µg/L) tespit edilmiştir. 2.trimesterdeki gebelerin %15,80'ninde ciddi düzeyde iyot yetersizliği (0-49 µg/L), %38,30'unda orta düzeyde iyot yetersizliği (50-99 µg/L), %21,80'ninde hafif düzeyde iyot yetersizliği (100-149 µg/L), %20,30'unda iyot düzeyinde yeterlilik (150-249 µg/L), %3,80'inde iyot fazlalığı (250-499 µg/L) tespit edildi. 3.trimesterdeki gebelerin %34,40'ında ciddi düzeyde iyot yetersizliği (0-49 µg/L), %35,10'unda orta düzeyde iyot yetersizliği (50-99 µg/L), %13,00'ında hafif düzeyde iyot yetersizliği (100-149 µg/L), %13,70'inde iyot düzeyinde yeterlilik (150-249 µg/L), %3,80'inde iyot fazlalığı (250-499 µg/L) tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this descriptive and cross-sectional study, the purpose is to evaluate the iodine levels in urine and nutrition according to trimesters in pregnant women living in Konya city.This study involves 395 voluntary pregnant women between the ages of 15 and 49 with pregnancy periods ranging between 1 and 40 weeks. A questionnaire consisting of 54 questions which was prepared by the researcher were applied on women through face-to-face interview technique. Urinary iodine levels of the participants were measured with a spectrophotometric method.Median urinary iodine levels were measured as 91,90 µg/L (104,54±71,68 µg/L). Median urinary iodine levels of pregnant women in the first (n=131), second (n=133) and third (n=131) trimesters were 104,00 µg/L (117,83±76,71 µg/L); 93,00 µg/L (107,59±63,50 µg/L); 71,00 µg/L (88,13±71,67 µg/L), respectively. When urinary iodine levels of the pregnant women were compared according to trimesters, these were significantly lower in the third trimester (p150 µg/L) in 21,30%. Besides urinary iodine levels were deficient (0,05).When we classify the participants for urinary iodine levels, %9,90 of pregnant women in the first trimester presented iodine deficiency on a critical level (0-49 µg/L), %36,60 of them were moderately iodine deficient (50-99 µg/L), and %31,30 were mildly-iodine deficient (100-149 µg/L). On the other hand, %16,80 of these pregnant women were found to be iodine sufficient (150-249 µg/L), while %5,30 of them were observed to have much more iodine intake than needed (250-499 µg/L). Furthermore, %15,80 of participants in their second trimester had critical level of iodine deficiency (0-49 µg/L), and %38,30 of them were moderately-iodine deficient (50-99 µg/L),while %21,80 were mildly-iodine deficient (100-149 µg/L). However, %20,30 of them were found to have sufficient level of iodine (150-249 µg/L),whereas %3,80 of women were determined to have much more iodine intake than needed (250-499 µg/L). It was observed that %34,40 of pregnant women in their third trimester showed critical level of iodine deficiency (0-49 µg/L), %35,10 were moderately-iodine deficient (50-99 µg/L), and %13,00 of them were mildly-iodine deficient (100-149 µg/L). Furthermore, it was found that %13,70 of the participants had sufficient iodine levels (150-249 µg/L), while %3,80 of those had more iodine intake than needed (250-499 µg/L).