İzole sekundum atriyal septal defekt ve patent foramen ovale tanısı alan hastaların ekokardiyografik seyri
Echocardiographic progress of patients who diagnosed as isolated atriyal septal defect and patent foramen ovale
- Tez No: 334016
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TEVFİK DEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Cardiology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Atriyal septal defekt (ASD) izole anomali olarak tüm doğuştan kalp hastalıklarının içinde %5-10 oranında görülür. Sekundum ASD tüm ASD lezyonlarının içinde % 92,5 oranla en sık görülen tipdir. patent foramen ovale (PFO) her dört kişiden birinde açık kalır. ASD izleminde erken cerrahi müdahale olası spontan kapanmayı engellemektedir. Bundan dolayı ASD? nin seyrinin bilinmesi önemlidir. Bu çalışmada çocukluk çağındaki izole sekundum ASD ve PFO?nun seyrini değerlendirmeyi, spontan kapanma üzerine etkili faktörleri araştırmayı amaçladık. Çalışmamızda Ocak 2000 ile Haziran 2012 tarihleri arasında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatri Kardiyoloji Polikliniği?nde en az 6 ay süresince izlenmiş 746 sekundum ASD ve 918 PFO hastası restrospektif olarak değerlendirildi. Ekokardiyografi yapılan olguların kliniğimize en sık başvuru nedeni üfürüm duyulmasıydı (%87,3).
Özet (Çeviri)
Isolated Atrial septal defect (ASD) is seen in approximately %5-10 of all congenital heart diseases. Secundum type ASD is the most common type as it seen in %92.5 of all ASD. Patent foramen ovale (PFO) remains open in one of four individuals. In ASD follow-up, early surgical intervention can inhibit spontanoues closure so progression of ASD is an important point. In this study we aim to asses the progression of secundum ASD and PFO, and determine the causes that affect the spontaneous closure. We evaluate 746 secundum ASD and 918 PFO patients who have at least 6 months follow up in Eskişehir Osmangazi Üniversity pediatric cardiology department between January 2000 and June 2012 Murmur is the most common indication (%87.3) for echocardiographyic screening.