Ratlarda vişne (Prunus cerasus) çekiderdeği yağı, çörek otu (Nigella sativa)yağı ve toros göknarı (Abies cilicica Carr.) reçinesinin yara iyileşmesine etkileri
The effects of cherry (Prunus cerasus)seed oil, black cumin (Nigella sativa) oil and taurus fir (Abies cilicica Carr.) resin to wound healing in rats
- Tez No: 334033
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGÜL BELGE KURUTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Yara iyileşmesi; sırasıyla inflamasyon, hücre migrasyonu, anjiogenezis, geçici matriks sentezi, kollajen birikimi ve reepitelizasyonu içeren karmaşık bir süreç olup inflamatuvar hücreler, biyokimyasal medyatörler, ekstraselüler moleküller ve mikro çevredeki hücre gruplarının kendi aralarındaki karmaşık etkileşimi ile oluşur. Yara iyileşmesini kısaltmak ve ideal skar oluşumunu sağlamak için pek çok araştırma yapılmaktadır. Alternatif tıpta yara iyileşmesinde sık kullanılan vişne çekirdeği yağı, çörek otu yağı ve toros göknarı reçinesinin pek çok faydası olduğu bilinmektedir. Yara iyileşmesinde biyokimyasal ve histopatolojk inceleme için altışarlı sham, kontrol, vişne çekirdeği yağı, çörek otu yağı ve toros göknarı reçinesi rat grupları oluşturuldu. Bu gruplarda tam kat yara modeli oluşturularak 7. ve 14. günde alınan dokularda oksidatif stres (MDA, SOD, CAT, GPx) ve eser element (Zn, Cu, Se) parametreleri değerlendirildi. Histopatolojik inceleme de ise, akut ve kronik inflamasyon, damar proliferasyonu, yüzeyin kapanması, epitelizasyon, fibroblast aktivite artışı ve kollejende kabalaşma parametreleri yönünden incelendi.
Özet (Çeviri)
Wound healing; respectively, inflammation, cell migration, angiogenesis, provisional matrix synthesis, collagen deposition and is a complex process involving reepitelizasyonu inflammatory cells, biochemical mediators, extracellular matrix molecules and microenvironment formed by a complex interplay of cell groups. Wound healing and shorten done a lot of research to ensure that the ideal scar formation. Alternative medicine commonly used for wound healing cherry kernel oil, black seed oil is known to many benefits and Taurus fir resin. For wound healing biochemical and histopathologic examination six sham, control, cherry seed oil, black seed oil and Taurus fir resin rat groups were formed. A day 7 and 14 of these groups by creating full-thickness wound model in tissues from oxidative stress (MDA, SOD, CAT, GPx) and trace elements (Zn, Cu, Se) parameters were evaluated. In the histopathological examination, acute and chronic inflammation, vascular proliferation, surface closure, epithelialization, fibroblast growth and collagen roughness parameters were examined for activity.