Diyabetik maküler ödem olgularının optik koherens tomografi görüntülerine göre sınıflandırılması, morfolojik özelliklerinin değerlendirilmesi ve sistemik mediatörler ile ilişkisinin belirlenmesi
Classification of diabetic macular edema cases based on optical coherence tomography images, evaluation of morphological features and determination of the relationship of systemic mediators
  1. Tez No: 664826
  2. Yazar: BERKE TEMEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAGİHAN UĞURLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç; Diyabetik Maküler Ödem (DMÖ) olan hastaların Optik Koherens Tomografi (OKT) kesitlerini inceleyerek morfolojik özelliklerine göre sınıflamak, OKT'de izlenen bazı belirteçler, görme keskinliği ve kan glikozile hemoglobin (HbA1C) düzeyinin DMÖ tipleri üzerine etkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem; daha önce tedavi almamış DMÖ hastalarının ilk muayenesindeki OKT görüntüleri değerlendirildi ve Diffüz Maküler Ödem (dMÖ), Kistoid Maküler Ödem (KMÖ) ve Kistoid Dejenerasyon (KD) olarak üç gruba ayrıldı. Hastaların OKT kesitlerinde subretinal sıvı (SRS), iç retinal katmanlarda düzensizlik (DRIL), elipsoid zon (EZ) hasarı, eksternal limitan membran (ELM) hasarı, eksüda, HRN (HRN), epiretinal membran (ERM) ve vitreomaküler traksiyon (VMT) varlığı değerlendirildi. Hastaların kan HbA1C düzeyleri elde edilip, OKT bulguları ile birlikte DMÖ tipine etkisi incelendi ve görme keskinliğini etkileyen faktörler değerlendirildi. Bulgular; 538 hastanın 746 gözü değerlendirildi ve %55.1'inde KMÖ, %40.6'sında dMÖ, %3.8'inde ise KD grubunda olduğu görüldü. ELM ve EZ bütünlüğünün sırasıyla %11.58 ve %11.09'unda bozuk olduğu gözlendi. SRS, DRIL, HRN, eksüda, VMT ve ERM varlığı incelendiğinde sırasıyla %16,7 %19.23, %28.83, %54.40, %2.76 ve %15.8 oranları elde edildi. Görme keskinliğinin en iyi olduğu grup dMÖ iken en kötü olduğu grup KD grubuydu. SRS, HRN ve eksüda en sık KMÖ'de izlenirken DRIL ve ELM, EZ bütünlüğünde bozukluk en sık KD grubunda izlendi. HbA1C düzeyi ile hem DMÖ tipi hem de görme keskinliği arasında istatistiksel anlamlı ilişki tespit edilemedi. Sonuç; görme keskinliğinin en az olduğu, dış retinal katmanlardaki hasarın en fazla olduğu grup KD grubudur. SRS, DRIL, HRN, eksüda ve ERM varlığı da DMÖ'de görme keskinliğini azaltan sebeplerdendir. HbA1C düzeyinin DMÖ'nün tipine ya da diğer OKT bulgularına etkisi bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose: To classify diabetic macular edema (DME) according to its morphological characteristics by examining optical coherence tomography (OCT) scans, to evaluate the effect of some markers, visual acuity and blood glycosylated hemoglobin (HbA1C) levels on DME types. Materials and Methods; the OCT images of DME patients who had not received treatment before were evaluated and divided into three groups as diffuse macular edema (dME), cystoid macular edema (CME) and cystoid degeneration (CD). In OCT images of the patients, presence of subretinal fluid (SRS), disorganization of inner retinal layers (DRIL), ellipsoid zone (EZ) damage, external limiting membrane (ELM) damage, exudates, hyperreflective dots (HRD), epiretinal membrane (ERM) and vitreomacular traction (VMT) were evaluated. After the blood HbA1C levels of the patients were obtained, the effect of the DME type together with the OCT findings were examined and the factors affecting the visual acuity were assessed. Results; 746 eyes of 538 patients were evaluated and 55.1% were in the CME group, 40.6% in dME and 3.8% in the CD group. It was observed that the integrity of ELM and EZ was impaired in 11.58% and 11.09%, respectively. When SRS, DRIL, HRD, exudates, VMT and ERM were examined, the rates of 16.7%, 19.23%, 28.83%, 54.40%, 2.76% and 15.8% were obtained, respectively. While the group with the best visual acuity was dME, the group with the worst was the KD group. While SRS, HRD and exudates were most frequently observed in CME; DRIL, ELM and EZ damages were most frequently observed in the KD group. Neither DME type nor visual acutiy had significant relationship with HbA1C level. Conclusion; the group with the lowest visual acuity and the most damage to the outer retinal layers is the KD group. Presence of SRS, DRIL, HRD, exudate and ERM are also among the reasons that decrease visual acuity in DME. HbA1C level has no effect on DME type or other OCT findings.