Sıçanlarda deneysel ezilme tipi siyatik sinir yaralanmasında nikergolinin akut etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the acute effects of nicergoline in the experimental crush injury of rats sciatic nerve
  1. Tez No: 334061
  2. Yazar: SERCAN SAVAŞ YALÇIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VAROL AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Periferik sinir yaralanması sıkça rastlanılan bir patoloji olması ve birçok bilim dalının üzerinde sıkça uğraş gösterdiği ancak çeşitli nedenlerle memnun edici seviyede etkili sonuçların alınamaması nedeniyle halen önemli bir klinik sorundur. Bu çalışmada nörotrofik, vazoaktif ve önemli hemorajik etkilere sahip olan aynı zamanda da iyi tolere edilebilir bir ajan olan nikergolinin akut periferik sinir hasarı üzerine akut dönemdeki etkileri incelemiştir. Çalışma sıçanlarda deneysel sinir hasarı oluşturularak yapılmış olup düşük ve yüksek dozlarda kliniksel ve biyokimyasal paremetrelerle nikergolinin etkisi araştırılmıştır. Klinik değerlendirme olarak literatürde sıkça kullanılan siyatik sinir fonksiyonel endeksi kullanılmıştır. Biyokimyasal parametreler olarak da proenflamatuar sitokin düzeyleri ve sinir büyüme faktörü düzeyi çalışılmıştır. Sonuç olarak nikergolinin doza bağımlı olarak sitokin üretimini azalttığı bununla birlikte sinir büyüme faktörünü ise artırdığını tespit ettik. Çalışmamızda sonuç olarak nikergolinin akut periferik sinir hasarında akut dönemde gerek klniksel gerekse biyokimyasal yöntemlerle faydalı etkilere sahip olduğunu bulduk. Sonuçta nikergolinin periferik sinir hasarının tedavisinde kullanıma girebileceği kanısında olmamıza rağmen sonuçlarımızın tekrarlanması ve ilaveten immünhistokimyasal çalışmalar ile desteklenmesi gerektiği kanısındayız.ANAHTAR KELİMELERPeriferik sinir hasarı, siyatik sinir, siyatik sinir fonksiyonel endeksi, sinir büyüme faktörü, sitokin
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF THE ACUTE EFFECTS OF NICERGOLINE IN THE EXPERIMENTAL CRUSH INJURY OF RATS? SCIATIC NERVEPeripheral nerve injury is a frequent type of injury and though many discipline struggle for the treatment of it. However because of not having satisfied clinical results, it is still an important clinical problem. In this study, we evaluated the acute period effects of nicergoline, is an agent having neurotrophic, vasoactive, and hemorrhagic effects, and it also is a well-tolerated drug, onto the acute peripheral nerve injury. The study was performed on rats by performing an experimental nerve injury model and we evaluated the effects of nicergoline in low and high with the aid of clinical and biochemical parameters. Sciatic nerve functional index which is a well known technique in the literature was used as a clinical parameter. As a biochemical parameters proinflammatory cytokine and nerve growth factor levels were studied. We found that nicergoline suprresed the levels of cytokines and elevated the nerve growth factor level. As a result of study, we observed that nicergoline has beneficial effects on acute peripheral nerve injury in the acute period. In conclusion, although our findings suggest that nicergoline has beneficial effects on peripheral nerve injury, our results must be repeated and also they must be supported by immünhistochemical studies.KEY WORDSPeripheral nerve injury, sciatic nerve, sciatic nerve functional index, nerve growth factor, cytokine