Futbolda hazırlık sezonu antrenmanlarının oyuncularının kondisyonel özelliklerine ve vücut yapısı öğelerine etkisi
The Effect of pre-training for succer season on conditioning qualities, and on the elements of body structure
  1. Tez No: 33408
  2. Yazar: ALİ İHSAN AVLUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Spor, Physical Medicine and Rehabilitation, Sports
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
oz Araştırmamız futbolcularda hazırlık sezonu antrenmanlarının bazı motorik, antropo- metrik ve vücut kompozisyonu değerleri üzerindeki etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Ayrıca bu özelliklerin farklı profesyonellik yaşına göre ne yönde etkilendiğini sapta makla çalışmanın diğer amacını teşkil etmiştir. Çalışma, Türkiye profesyonel 3. lig takımlarından Osmaniyespor'da yer alan 34 profesyonel futbolcu üzerinde uygulanmıştır. Denek grublannda gelişim, antrenman yaşı 4- 9 yıl olan 18 kişi (Grup A) ve 10-18 yıl olan 16 kişi (Grup B) olmak üzere 2 grupta izlenmiştir. Ayrıca bütün gruptaki gelişim de tespit edilmiştir. Hazırlık sezonu uygulaması 36 gün sürdürülmüş, uygulamanın öncesinde, ortasında ve sonunda araştırmada hedeflenen parametrelerle ilgili ölçümler yapılmıştır. Elde edilen veriler“eşli karşılaştırma”istatistik yöntemiyle test edilmiştir. Ölçümler sonunda bütün grupta motorik özelliklerle ilgili olarak 30 m. Sürat koşusunda % 1.1, Dikey sıçrama kuvvetinde % 11.7, El kavrama kuvvetinde % 8.5, Bacak kuvvetinde % 17.2, Sırt kuvvetinde % 16.0, Relatif kuvvette % 19.7, 20 m. Mekikkoşu sayısında % 23.9, Esneklikte % 20.0'lık gelişme tespit edilmiştir. Bu farklar istatistiki yönden de anlamlı düzeyde olmuştur (p0.05). Vücut kompozisyonuyla ilgili olarak Vücut ağırlığında (VA) % 6.6, Vücut Yağ Yüzdesinde (VY) % 12.8 ve Yağ Harici Vücut Kitlelerinde (YHVK) % 4.9' luk azalma saptanmış ve bu değişim istatistiki yönden anlamlı çıkmıştır (p>0.05). Diğer yandan profesyonellik yaşma göre bazı özelliklerde yüzde itibariyle uygulamanın hazırlık döneminin 1. ile 2. bölümü arasındaki gelişim hızında farkların olduğu tesbit edil miştir. VIANAHTAR SÖZCÜKLER Futbol 1 1 kişilik 2 takımla ve oyuna özel topla 45'er dakikalık 2 devre halinde oynanan oyun. Sezon Öncesi Müsabaka öncesi devre. Vücut Yapısı Vücudun gövde ve ekstremite özelliklerinin ölçümlerle ifade edil mesi Vücut Kompozisyonu : Vücudun yağ ve yağ harici kitle ve yoğunluğunun miktarları. Kondisyon : Sportif verim için psikolojik, fizyolojik ve mental hazır durum. VII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research has been done to study the effect of preparatin period on motor, anthro pometric and body composition at Football players. At the same time, The way these characteristics effect on different Proffesional ages has been studied. The research has been done upon 34 Proffesional Football Players from OSMANİYESPOR, playing in the 3.rd division. The development in control group has been studied as follows: A Group contained subjects that play Football for 4-9 years (18 subjects); B Group contained subjects that play Football for 10-18 years (16 subject), the development has been studied on all groups. Preparation period lasted for 36 days. The measurements of the planed parameters have been done at the beggining, middle and last of this period. The resulted data has been tested with“Pair Comparison”statistical method. For all the groups development at motor characteristics was as it follows: 30 m. Sprint running % 7.7, Vertical jump % 1 1.7, Hand force % 8.5, Leg force % 17.2, Back Force % 16, Relative force % 19.7, Endurance running % 23.9, Flexibility % 20, These differences are meaningful from stathistical point of view. Development at anthropometrical characteristic was as it follows. Biceps Circumference in Flexion % 2.7, Thin Circimference % 3.3, Calf Circumference % 4.1, Biceps were not meaningful from satthisticaly point of view. İn body composition values, Body Weight % 6.6, VY % 12.8, and YKVK % 4.9 decreases have been found and it has been found to be meaningful from stastical point of view. On the other side, as with age and some characteristics, in the preparation period's first ant the second parts development speed has been different. vmKEYWORDS Soccer Preseason Body Structure Soccer is a structured game which is played between two teams and it has it's own rules each team has 1 1 players and the game has two half which is played 45 minutes each half. Precomposation season. Charactericticks of body limps which is experessed by some measures. Body Composation Body fat and nan fat part of the body and intensity of body amount. Condudon Psychological, phsiological and mentally preparation stuation for performance. IX