Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti birinci futbol ligi 1993-1994 futbol sezonunda başarılı olan takımların futbolcularının antropometrik özellikleri ve sürat yeteneği arasındaki ilişki
The Relationship between the antropometric properties and the speed ability of the soccer players of the teams which have been succesfull in the first soccer division in 1993-1994 season in the Turkish Republic of Northern C
  1. Tez No: 33409
  2. Yazar: KILIÇ ALİ KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKİF ZİYAGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Spor, Physical Medicine and Rehabilitation, Sports
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
87 ÖZET Bu çalışmanın amacı futbolcuların antropometrik özellik leri ve sürat yetenekleri arasındaki ilişkinin araştı rılmasıdır. Ayrıca Kuzey Kıbrık Türk Cumhuriyeti I. Amatör futbol ligi şampiyon Yolava Spor Kulübü ikincisi Gönyeli Spor Kulübü ve kontrol grubu arasında antropometrik özellikler ve sürat yeteneğinin karşılaştırılmasıdır. 1993-1994 sezonunda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti 1. amatör futbol liginde lig şampiyonu olan Yalova Spor Kulübü (n=15), ikinci olan Gönyeli Spor Kulübü (n=15) ve kontrol grubundan (n=15) oluşan toplam 45 denek bu çalışmaya katılmıştır. Antropometrik ve sürat özelliklerini kapsayan toplam 51 değişken sezon sonunda bu çalışmanın amacı için test edilrniştir, istatistiksel analizlerde, gruplar araş t farklılıkların araştırılmasında t-testi, varyans analizleri kullanılmıştır. Ayrıca değişkenler arası ilişkilerin saptanması için de korelasyon katsayıları hesaplandı. Bu ça.i ısınanın sonuçları antropometrik özelliklerinin sürat yeteneği arasında anlamlı ilişkinin olduğunu göstermiştir. Ayrıca şampiyon takım ikinci olan takımdan ve kontrol grubundan hem yapısal özellikler açısından farklılık ve hem de sürat yeteneği açısından üstünlük göstermektedir.
Özet (Çeviri)
88 SUMMARY The aim of this work is to determine relationships between of the antropometric properties and speed ability of soccer players. The second aim of this study is to compare the antropometric properties and the speed ability of the Turkish Republic of Northern Cyprus soccer leauge champion Yalova Spor Kulübü, the second team Gönyeli Spor Kulübü and the control group. In total, 45 players were tested, fifteen from the 1993- 1994 Turkish Republic of Northen Cyprus leauge champion Yalova Syor Kulübü, fifteen from the second team Gönyeli Spor Kulübü, and fifteen from the control group. Totaly fifty-one variables, related to antropometric and speed properties, were tested at the end of the season. To find out differences and similarities among the groups, t-test and analyzis of variance (ANOVA) were used as statistical analysis. Furthermore, correlation coefficienst was used, in order to calculate relationships among variables. The results of the study showed that there were significant relationships between anthropometric properties and speed ability. Furthermore the leauge champion team has proved to be superior to the second anthropometric team and the control group in terms of both structural properties and speed ability.