Sporun kitlelere yaygınlaştırılması açısından tesis politikaları Adana ili uygulaması
Application of sports facility policies in Adana, in terms of spreading sports to the public
  1. Tez No: 33407
  2. Yazar: MUSTAFA DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
oz Araştırmamızda Adana îli'nde, spor tesislerinin durumu ve yönetimi ile halktan kişilerin spor olgusuna karşı tutumları incelendi. Uygulama şehrin yapısal özelliklerini göz önüne alarak oluşturulan 9 bölgede gerçekleştirildi. Araştırmaya 473 kişi halktan, 110 kişi tesis çalışanı toplam 583 denek katıldı. Veriler anket araştırma tekniği uygu lanarak sağlandı. İlk bölümde 9 bölgedeki spor tesislerinin dağılımı, fiziki özellikleri, maliyeti, hizmet üretimi ve işleyiş özellikleri incelendi. Tesislerin çoğunluğunun (% 76.5) kamuya ait olduğu, bölgelere göre tesislerin sayı ve branş itibariyle farklılık gösterdiği, çoğunluğunun ( % 52.73) zemin, 1 ve üstündeki katlarda yer aldığı, yanlızca % 6.36'nın teşvik alarak yapıldığı, 3/4'Unün 12 ay hizmet ürettiği, % 93'de düzenli çalışanın 100 kişinin altında bulunduğunu, bütün meslek grubundaki kişilerin en çok özel şahıs malı tesislerde, öğrenci, çocuk ve lisanslı sporcuların kamuya ait tesislerde, önemli oranda (% 40) kişinin sporu evde yaptığı, çok az sayıda tesisin % 20.9 ilan verdiği tespit edilmiştir. Aynı bölümde tesislerin yönetimi ile ilgili durumu incelendiğinde, yönetimde görev alanların çoğunluğunun orta-lise düzeyinde eğitim aldığı, tesis çalışanlarının çok azının meslekle ilgili eğitim gördüğü, çalışanların yarıya yakının aldığı ücreti yetersiz bulduğu saptanmıştır. İkinci bölümde deneklerin çoğunun (% 87) sporu sağlık için gerekli bulduklarını, Adana'da spora gerekli önemin verilmediğini, tesislerin yetersiz olduğunu, yeterli sayıda tesis yapımı için devletten ve politikacılardan destek beklediklerini, spora gerek li teşvik için mahalli yarışmaların yapılmasını, yerel basın ve TV'ye bu konuda görev düştüğünü belirtmişlerdir. Ayrıca eğitim düzeyinin, sosyal çevrenin, mesleki durumun branş seçme üzerinde etkili olduğu belirlenmiştir. VIIIANAHTAR SÖZCÜKLER Spor Yönetimi : Sporla ilgili etkinliklerin gerçekleştirilmesinde yönetim, planlama, denetim ve organizasyon gibi elemanların incelendiği bilimdir. Spor Tesisleri : Spor ortamını oluşturan salon, saha ve spor araç- gereçleridir. Tesis Yönetimi : Spor tesislerinin yönetim ilkelerine göre biçimlenmiş yönetsel organizasyonu. Branş Seçimi : Bireylerin sportif branşla ilgili tercihlerini kullanması. Spora Yönlendirme : Kişilerin spora karşı tutumlarım spor yapma isteğini uyandırmak yoluyla etkilemek. IX
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In our researchment in Adana, we studied carefully the manegement and situation of the sports facilities and people manner to the sportive events.This application has been done 9 different regions by realizing the structural characteristics of the city. In this reserchment 473 people from the public and 1 10 people from the facilities has been used as a total of 583 people. The datums are obtained with tpe application of inquiry research technics. In the firs part, the dissociation of sports facilities, their physical features, costs, service production and performance characteristics at 9 regions has been observed carefully. It has been stabilized that most of the facilities (76.5 %) are belonging to public sector, the number and branches of facilities differ in different regions, most of them are (52.73 %) established over basement, first and upper flours, onyl 6.36 % has been builded by incitement, 3/4 of them give services 12 months a year, at 93 % of these facilities workers performancing in order is under the number of 100, the people in all professions make their spits in private facilities, the students, children and licensed sportsman do it in public facilities, 40 % of the people are doing at home and less of the facilities about 20.9 % give advertisements. In the same part when we observe the manegement of the facilities it has been fixed that most of the people working in manegement are secondary school and high school graduated, less of the people and employing in facilities have been educated about their professions, about half of the employers find their fees not enough. In the second part, most of the people in the inquiry (87 %) stated that sports is necessary for health, in Adana it's not given enough importance for sports, the facilities are unqualified, they've been waiting for the support of the government and the politicians made for sufficient incitement of sports, and the local TV and press must do their duty. Also, it has been stabilized that the education level, social environment and professional situation has an influance on selecting a branch.KEYWORDS Sports Management : It's a science in which the elements like management, planning, control and organization are examined for sports facilities. Sports Facilities : Hall (Saloon), field (courtyard) and spor tools which form the atmosphere. Facility Management : Management organization of sports facilities according to management principles. The Choice of Branch: Individuals way of choosing their sportive perf erence. Orientation to Sport : To affect the individual's manner to sports by the way of a waking their desire to sports. XI