Okul öncesi dönem otizm spektrum bozukluğu'nda yaşam kalitesini belirleyici olarak hastalık şiddeti, komorbid ruhsal sorunlar ve annenin ruhsal sorunlarının rolü
The role of disease severity, comorbid psychologic problems and mother's psychologic problems on quality of life in preschool aged children with autism spectrum disorder
- Tez No: 460218
- Danışmanlar: UZMAN CANER MUTLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Okul dönemi ve ergenlik dönemindeki otizm spektrum bozukluğu (OSB) tanılı çocuklarda yaşam kalitesi ile ilişkili faktörler bilinmektedir. Yazında okul öncesi dönem OSB tanılı çocuklarda yaşam kalitesi ile ilişkili faktörlerin belirlendiği çalışma sayısı oldukça azdır. Bununla beraber çalışmaların çoğunda yaşam kalitesi ile ilişkili olabilecek seçici yeme, uyku sorunları ve annenin ruhsal sorunları gibi faktörler araştırılmamıştır. Bu çalışma Türkiye'de bir çocuk ve ergen psikiyatri kliniğinde okul öncesi dönem OSB tanısı alan çocukların yaşam kalitesi ile hastalık şiddeti, komorbid ruhsal sorunlar ve annenin ruhsal sorunlarının ilişkisini araştırmayı amaçlamaktadır. YÖNTEM: Çalışmaya Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi, Çocuk ve Ergen Psikiyatri Polikliniği'nde takip edilen, Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve Sayımsal El Kitabı, 5. Baskısı (DSM-V) tanı ölçütlerine göre otizm spektrum bozukluğu tanısı alan, kronik fiziksel bir rahatsızlığı bulunmayan, herhangi bir psikotrop ilaç kullanmayan, 2-6 yaşları arasındaki ardışık 70 çocuk alındı. Kontrol grubu olarak da herhangi bir fiziksel ve psikiyatrik bir rahatsızlığı olmayan, gelişimi normal olan 2-6 yaş arasındaki sağlıklı 61 çocuk alındı. Psikiyatrik değerlendirme klinik görüşme ve Çocukluk Otizmi Derecelendirme Ölçeği ile yapılmıştır ve çocukların annelerinin, çocukları ve kendileri için dolduracağı ölçekler ile gerekli bilgiler toplandı. BULGULAR: Otizm spektrum bozukluğu OSB tanılı çocuklarda, kontrol grubuna göre yaşam kalitesi ölçek toplam puanı, sosyal işlevsellik ve okul işlevselliği düşük bulundu (p0.05).
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: Factors affecting quality of life are known in school aged children and adolescents with autism spectrum disorder (ASD). In literature, there are few studies that examined factors affecting quality of life in preschool aged children with ASD. However, factors such as selective eating, sleeping problems and psychiatric problems of the mother, which may be related to the quality of life, have not been investigated in most of the studies. The present study aimed to investigate the relationship between quality of life, autism severity, comorbid psychiatric problems and mother's psychological problems of children with preschool aged with ASD at a child and adolescent psychiatric clinic in Turkey. METHOD: Seventy consecutive children aged 2-6 years who were followed up at the Bakirkoy Research and Training Hospital of Psychiatry, Neurology and Neurosurgery, Department of Child and Adolescent Psychiatry, who were diagnosed with autism spectrum disorder according to Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders, Fifth Edition (DSM-V) diagnostic criteria, who did not have any chronic psychological disorder and did not use any psychotropic drugs, were taken to tnhe study. As a control group, 61 healthy children between the ages of 2 and 6 who had no physical and psychiatric disturbance and whose development was normal were taken. Psychiatric evaluation was carried out by clinical interview and the Childhood Autism Rating Scale, and necessary information was gathered with the scales that the mothers would fill for their children and themselves. RESULTS: In this study, the total score of the quality of life scale, social functioning and school functioning were lower in the children group with ASD than the control group (p0.05).