Mide kanseri olgularında ameliyat sonrası sağ kalıma etki eden prognostik faktörlerin analizi
Evaluation of prognostic factors effecting survey of patients with gastric cancer after curative surgery
- Tez No: 334102
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR FIRAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Çalışmamızda 2005-2012 yılları arasında kliniğimizde cerrahi tedavi uygulanan 217 olgunun klinik bulguları incelenerek prognostik faktörler belirlendi. Bu faktörler hastaya, tümöre ve tedaviye ait olmak üzere sınıflandırıldı. Opere olan bu hastalarda sağ kalıma etki eden prognostik faktörleri araştırmak amacıyla; cinsiyet, yaş, tümör lokalizasyonu, tümör boyutu, tümörün evresi (TNM sınıflaması), histolojik tip (WHO sınıflaması, Lauren sınıflaması) ve invazyon derinliği, vasküler invazyon, perinöral invazyon, lenfatik invazyon, intestinal metaplazi durumu, lenf nodu tutulumu, postoperatif kemoterapi, ameliyat öncesi tümör belirteçleri; AFP (N: 0-7,0), CEA (N:0-5,0), Ca19-9 (N:0-27 U/ml), Ca 15-3 (N:0-25) , Ca 125 (N:0-35)ve albumin (N:3.5-4.5 gr/dl) düzeyleri, yapılan rezeksiyon tipi ( total/subtotal), lenfatik diseksiyon tipi (D1/ D2), jejunostomi uygulama durumu, cerrahi sınır durumu, rekürrens prognostik parametre olarak belirlenip değerlendirildi. Yapılan istatistiksel değerlendirme sonucu potansiyel radikal cerrahi sonrasında; evre IIIB ve evre IIIC olan olgular, tümör boyutu 5 cm'den büyük olan olgular; lenfatik, perinöral ve vasküler invazyonu olan olgular, seroza ve perigastrik yağ dokusunun invaze olduğu olgular,metastatik lenf bezi sayısının diseke edilen lenf bezine oranının 0,4 ve üzeri olan olgular, Lauren sınıflamasına göre diffüz tip olgular, küratif rezeksiyon sonrası rekürrens izlenen ve cerrahi sınırın pozitif olduğu olgular, ameliyat öncesi AFP, CEA, Ca 19-9, Ca 125 ve Ca 15-3 düzeyi yüksek , albumin düzeyi düşük olan olguların 5 yıllık sağ kalım oranının düşük olduğu görülmüştür. Bununla birlikte; histopatolojik olarak intestinal metaplazinin bulunması, Lauren sınıflamasına göre intestinal tip ve WHO sınıflamasına göre iyi diferansiye adenokarsinom iyi prognostik faktörler olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Between 2005 and 2012, 337 gastric cancer patients were retrospectively evaluated who was treated surgically in General Surgery clinic of Ege University, Faculty of Medicine. It was observed that tumors of the 217 patients were curatively resected. The great portion ( 58,1%) of these patients were in locally advanced stages (stage IIIa, IIIb and IIIc). Age, gender, symptoms, tumor localisation, T, N, M, stage, tumor differansiation, hysthologic type, occurence of vascular and perineural invasion, surgery type, resection type, dissection type, count of dissected lymph nodes, metastatic lymph nodes, ratio of metastatic lymph nodes, complications, morbidity and mortality, adjuvant chemotherapy schedules, and surviaval of these patients were analyzed. For detecting the effects of these factors upon survival, logictic regression analysis was performed. Survival times were analyzed with Kaplan-Meier method. It was seen that surgical mortality rate 40,2 % in curatively resected (217) patients.