Mide kanseri olgularının analizi
  1. Tez No: 711954
  2. Yazar: KORAY KOŞMAZ
  3. Danışmanlar: UZMAN FATİH BAŞAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Mide kanseri kötü prognozlu olup maligniteye bağlı ölümlerin en önemli sebeplerinden biridir. Mide kanserlerinde primer tedavi yöntemi cerrahi olmakla birlikte hastalığın evresine bağlı neoadjuvan ve adjuvan tedavi yöntemleride uygulanmaktadır. Mide kanseri tanısı alan hastalar operasyon amaçlı değerlendirildi. Değerlendirme sonrası olgular dört grupta analiz edildi. Grup 1; ameliyat edilen ve rezeksiyon uygulanan hastalar, Grup 2; operasyonda inoperable olduğu saptanan hastalar, Grup 3; preoperatif dönemde inoperable olduğu tespit edilen hastalar ve Grup 4; operasyonu kabul etmeyen hastalardan oluştu. Rezeksiyon yapılan hastalar (Grup 1) tümörün yerleşim yerine göre total veya subtotal gastrektomi ve D2 diseksiyon uygulanmıştır. Preoperatif inoperable hastalar (Grup 3) klinik ve radyolojik (bilgisayarlı tomografi, manyetik rezorans, pozitron emisyon tomografisi) olarak değerlendirme sonucu tespit edilmiştir. Olguların yaş, cinsiyet, başvuru semptomları, tümör lokalizasyonu, TNM göre evre, tümör diferansiyasyonu, histolojik tipleri, vasküler invazyon, perinöral invazyon varlığı, makroskobik görünüm, yapılan cerrahi işlem rezeksiyon tipi, disseke edilen toplam lenf nodu sayısı, metastatik lenf nodu varlığı, metastatik lenf nodu sayısı, metastatik lenf nodlarının toplam lenf nodlarına oranı, cerrahi komplikasyonlar kaydedildi. Olguların sağkalım süreleri tıbbi kayıtlardan veya telefonla aranarak belirlendi. Sonuç olarak, mide kanserli olgularımızın geriye dönük incelenmesinde opere edilen ve rezeksiyon uygulanabilen olgularda diğer olgulara göre daha iyi sağkalım saptandığı görülmüştür. Ancak bu çalışmanın retrospektif olduğu düşünülürse daha kesin sonuçlar için prospektif çalışmaların planlanması uygun olur.
Özet (Çeviri)
Gastric cancer has a poor prognosis and is one of the most important causes of death due to malignancy. Although the primary treatment method in gastric cancer is surgery, neoadjuvant and adjuvant treatment methods are also applied depending on the stage of the disease. Patients diagnosed with gastric cancer were evaluated for operation. After the evaluation, the cases were analyzed in four groups. Group 1; patients who underwent surgery and resection, Group 2; patients who were found to be inoperable during the operation, Group 3; patients who were found to be inoperable in the preoperative period and Group 4; consisted of patients who did not accept the operation. Patients who underwent resection (Group 1) underwent total or subtotal gastrectomy and D2 dissection, depending on the location of the tumor. Preoperative inoperable patients (Group 3) were determined as a result of clinical and radiological (computed tomography, magnetic resonance, positron emission tomography) evaluation. Age, gender, symptoms at presentation, tumor localization, stage according to TNM, tumor differentiation, histological types, vascular invasion, presence of perineural invasion, macroscopic appearance, surgical procedure resection type, total number of lymph nodes dissected, presence of metastatic lymph node, metastatic number of lymph nodes, ratio of metastatic lymph nodes to total lymph nodes, surgical complications was recorded. Survival times of the cases were determined from medical records or by phone call. In conclusion, in the retrospective examination of our gastric cancer cases, it was observed that the patients who were operated and who could undergo resection had better survival than the other cases. However, considering that this study is retrospective, it would be appropriate to plan prospective studies for more precise results.