Diffüz infiltratif mide karsinomu olgularında cdh1 gen mutasyonlarının araştırılması
Investigation of cdh1 gene mutations in diffuse infiltrative gastric cancer cases
- Tez No: 473940
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BÜLENT TIRNAKSIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Mide kanseri, tüm dünyada görülen kanserler arasında dördüncü sırada ve kanser ilişkili ölümler arasında ikinci sırada yer almaktadır. Mide kanserlerinin çoğu sporadik olarak gelişir, %10 – 15 kadarı ise ailesel mide kanserleri ile ilişkilidir.“Herediter Diffüz Gastrik Kanser”tüm mide kanserlerinin %1'ini oluşturan, otozomal dominant kalıtımla sonraki nesillere aktarılan bir sendromdur. CDH1 genindeki mutasyon sonucu ortaya çıkar. Bu çalışmada amaç, 01.01.1998 – 01.09.2016 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda ameliyat edilen“Herediter Diffüz Gastrik Kanser”sendromlu hastaların değerlendirilmesi ve gen mutasyonlarının taranmasıdır. Çalışmaya, tanı kriterlerini karşılayan 60 hasta dahil edildi. Hastaların demografik bilgileri, klinikopatolojik özellikleri ve ameliyat sonrası takip bilgileri değerlendirildi. Altı hastanın patoloji spesimeninden DNA izolasyonu yapılarak CDH1 geni çoğaltıldı ve dizi analizi yapıldı. Hastaların ortalama yaşı 45.3 olarak hesaplandı. Yalnızca 5 hastanın erken evrede ameliyat edildiği görüldü. Hastaların ortanca sağ kalım süresi 20.1 ay, 5 yıllık sağ kalım oranı %23 olarak bulundu. Genetik analiz yapılan hastaların beşinde CDH1 mutasyonu saptandı. Mutasyonların dördü sessiz mutasyondu, bir hastada non-sense mutasyon izlendi. İki hastanın genetik analizinde ekzon 1 çoğaltılamadı. Bu bulgu, ilgili bölgeyi içine alan olası bir silinme olarak değerlendirildi. Bunun MLPA ile doğrulanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Gastric cancer is the forth most common carcer and the second leading cause of death worldwide. Most of gastric cancer cases are sporadic; 10 – 15% are related to familial gastric cancer.“Hereditary Diffuse Gastric Cancer”is a syndrome with autosomal dominant inheritence and responsible for 1% of all gastric cancer. It occurs as a result of CDH1 gene mutation. The aim of this study is to evaluate the patients operated on for“Hereditary Diffuse Gastric Cancer”at Hacettepe University School of Medicine, Department of General Surgery between 01.01.1998 – 01.09.2016 and to screen for gene mutations. Sixty patients meeting the diagnostic criteria were included in the study. Demographic information, clinicopathologic features and postoperative follow up data were evaluated. DNA isolation was performed on the pathology specimen of six patients, CDH1 gene was amplified and sequence analysis was performed. The average age of patients was 45.3. Only 5 patient had early gastric cancer at the time of operation. Median survival was 20.1 months and five year survival rate was 23%. CDH1 gene mutations were found in five patiens; four of which were silent mutations and one was non-sense mutation. Exon 1 could not be amplified in two patients. This finding was interpreted as a possible deletion covering the relevant site, which needs verifying by MLPA.