Gastrointestinal sistem tümörlerine sekonder peritoneal karsinomatozis olgularında sitoredüktif cerrahi ve hipertermik intraperitoneal kemoterapinin etkinliği
Efficacy of cytoreductive surgery and hyperthermic intraperitoneal chemotherapy in cases of peritoneal carcinomatosis secondary to gastrointestinal system tumors
- Tez No: 775061
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMALETTİN ERTEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç Peritoneal karsinomatozis, viseral ve pariyetal peritonda çeşitli boyutlarda tümör implantları olması ile karakterize bir durum olup gastrointestinal sistem malignitelerinin ileri evresinde veya tedavi sonrası nüks şekillerinden birisi olarak ortaya çıkan bir durumdur. Sistemik kemoterapinin bu durumda etkisi düşük olup lokorejyonel tedavilerin daha etkin olacağı öngörülmektedir ve 1980'lerden beri çeşitli merkezlerde yapılan çalışmalarda geliştirilen sitoredüktif cerrahi (SRC) ve hipertermik intraperitoneal kemoterapi (HİPEK) yönteminin etkinliği birçok vaka serisinde gösterilmiştir. Bu çalışmada birimimizde yapılan SRC ve HİPEK olgularının retrospektif olarak incelenmesi, progresyonsuz ve genel sağkalım sürelerinin değerlendirilmesi ve prognostik faktörlerin incelenmesi amaçlandı. Hastalar ve yöntem Çalışmamızda İstanbul Tıp Fakültesi Genel Cerrahi kliniğinde Ocak 2011-Eylül 2022 arasında peritoneal karsinomatozis tanısıyla SRC + HİPEK yapılan 89 hasta retrospektif olarak incelendi. Hastalar yaş, cinsiyet, tümör yerleşim yeri, intraperitoneal kemoterapi için kullanılan ilaç, sitoredüksiyon skoru (SS), sistemik kemoterapi öyküsü, periton kanser indeksi (PKİ), lenf nodu metastazı, erken ve geç komplikasyonlar, hastalıksız sağkalım ve genel sağkalım süreleri üzerinden değerlendirildi. Komplikasyonlar Clavien-Dindo sınıflamasına göre gruplandırıldı. Grad 3 ve üzeri majör komplikasyon olarak değerlendirildi. Ameliyat sonrası ilk 30 gündeki ölümler erken postoperatif mortalite olarak değerlendirildi. İstatistiksel analizler için SPSS sürüm 25.0 kullanıldı. Sağkalım hesapları Kaplan-Meier analiz yöntemi ile yapıldı. Log-rank testiyle tümör ve hasta özellikleri ile ilgili çeşitli prognostik faktörlerin progresyonsuz ve genel sağkalıma etkileri araştırıldı. Birden çok prognostik faktörün aynı anda progresyonsuz ve genel sağkalıma etkilileri çok değişkenli Cox regresyon testi ile araştırıldı. Gruplar arasındaki kategorik karşılaştırmalar Ki-kare testleri ile hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Background Peritoneal carcinomatosis is a condition characterized by the presence of tumor implants of various sizes in the visceral and parietal peritoneum, and is a condition that occurs in the advanced stage of gastrointestinal system malignancies or as one of the forms of recurrence after treatment. The effect of systemic chemotherapy in this situation is low, and it is predicted that locoregional treatments will be more effective, and the effectiveness of cytoreductive surgery (SRC) and hyperthermic intraperitoneal chemotherapy (HIPEC) method, which has been developed in studies conducted in various centers since the 1980s, has been demonstrated in many case series. In this study, it was aimed to retrospectively examine the cases of SRC and HIPEC performed in our unit, to evaluate the progression-free and overall survival times, and to examine the prognostic factors. Material and methods In our study, 89 patients who underwent CRS + HIPEC with the diagnosis of peritoneal carcinomatosis between January 2011 and September 2022 in the Istanbul Medical Faculty General Surgery Clinic were retrospectively analyzed. Patients were evaluated based on age, gender, tumor location, drug used for intraperitoneal chemotherapy, cytoreduction score (CC), systemic chemotherapy history, peritoneal cancer index (PCI), lymph node metastasis, early and late complications, progression-free survival (PFS), and overall survival (OS). Complications were grouped according to the Clavien-Dindo classification. Grade 3 and above were considered as major complications. Deaths in the first 30 days after surgery were considered as early postoperative mortality. SPSS version 25.0 was used for statistical analysis. Survival calculations were made using the Kaplan-Meier analysis method. The effects of various prognostic factors related to tumor and patient characteristics on progression-free and overall survival were investigated by log-rank test. The effects of multiple prognostic factors on progression-free and overall survival were investigated using the multivariate Cox regression test. Categorical comparisons between groups were calculated by Chi-square tests.