Uterus prolapsusunda rolü olan bazı genlerin ekspresyonlarının western blot analizi ile doğrulanması
Verification of expression of various genes playing a role in uterin prolapse by western blot analysis
- Tez No: 334109
- Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN AK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Pelvik organ prolapsusu (POP) pelvisteki organların desteklenmesinde rol oynayan bağ, kas ve sinir dokularının yapısal ve/veya fonksiyonel bozukluğu sonucu bu organların normal anatomik yerlerinden aşağıya doğru yer değiştirmeleridir. POP tüm dünyada milyonlarca kadını etkilemektedir. POP hayatı tehdit eden bir hastalık olmasa da hastaların hayat kalitelerini belirgin olarak bozmakta, iş, aile ve cinsel yaşamlarında sınırlılıklara neden olmaktadır. POP?un etiyolojisi multifaktöryeldir. Ancak predispozan faktörlere sahip her kadında POP gelişmez. POP fizyopatolojisi hala tam olarak aydınlatılamamıştır. POP?ta altta yatan nedenin bağ dokusu hastalığı olduğu düşünülmektedir. Bu sebeplerle, POP patofizyolojisinde yer alan proteinlerin belirlenmesi erken tanı ve tedavi açısından yeni ufuklar açacaktır. Tez çalışmamda, ilerlemiş POP (evre 3-4) nedeni ile opere olan hastalar ile kontrol grubu hastalara ait (evre 0-1) uterosakral ligament dokularında versikan ve CREB5 (cAMP response element binding protein 5) proteinlerinlerindeki ekspresyon değişimleri Western blot yöntemi ile araştırılmıştır. Sonuç olarak, ileri evre POP?lu hastalarda artmış versikan ve CREB5 ekspresyonları tespit edilmiştir. Bu sonuçlar, POP?un progresyonunda hasarlı bağ dokusunun tamir mekanizmalarındaki bozukluğun önemli rol oynadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Pelvic organ prolapse (POP) is downward displacement of pelvic organs from their normal anatomic location due to structural and/or functional impairment of connective tissues muscles and neural tissues supporting those organs. POP affects millions of women all over the world. Even if POP is not a life threatening disease, it significantly impairs patients? quality of life, and causes limitations in their work, family and sexual lives. Etiology of POP is a multi-factorial one but the development of the disease does not occur in all predisposed women. Therefore physiopathology of POP is stil unclear. Connective tissue disorders are thought to be underlying cause of POP. Consequently, identification of POP physiopathology related proteins would expand our knowledge regarding to the development of novel early diagnosis and treatment strategies. In this thesis, expression variations of versican and CREB5 (cAMP response element binding protein 5) proteins in uterosacral ligament tissues of patients operated due to advanced POP (phase 3-4) and of control patients were determined by western blot techniques. Elevated versican and CREB5 expressions were detected in tissues obtained from advanced POP patients. This findings suggest that impairment of mechanisms which are responsible for repairing damaged connected tissue plays a crucial role in POP progression.