Vajinal histerektomide kafın uterosakral ligamanlara asılmasının alt üriner sistem semptomlarında ve pelvik organ prolapsusunda iyileşme üzerine etkisi
The effect of suturing the cuff to the uterosacral ligaments during vaginal hysterectomy on healing with regards to anatomy and lower urinary tract symptoms
- Tez No: 800456
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKIN SİVASLIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı vajinal histerektomi sırasında oluşturulan kafın uterosakral ligamanlara sütüre edilmesinin anatomik ve alt üriner sistem semptomlarında iyileşme üzerine olan etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu tez çalışması Mart 2021- Mart 2022 tarihleri arasında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'nda Ürojinekoloji Polikliniği'ne başvuran ve uterus prolapsusu tanısı alan hastalar üzerinden yapılmıştır. Tüm hastalar aynı cerrah (AAS) tarafından opere edildi ve oluşturulan vajinal kaf, pelvisin her iki yanında iskial dikenlerden geçen sanal düzlem seviyesinde uterosakral ligamanlara sütüre edildi. Preoperatif dönemde hastalara Pelvic Organ Prolapse Quantification (POP-Q) sistemi ile pelvik organ prolapsus derecelendirilmesi yapıldı ve stres üriner inkontinans, ani işeme hissi, ani işeme hisli inkontinans, sık idrara çıkma, idrara başlamada zorluk, anormal boşaltım, nokturi, disüri, pelvik ağrı, fekal inkontinans, zor dışkılama, kabızlık, vajenden ses gelmesi gibi alt üriner sistem semptomları (AÜSS) açısından sorgulanıldı. Opere edilen hastalar; postoperatif 3., 6., ve 12. aylardaki takiplerinde POP-Q ve AÜSS açısından yeniden değerlendirildi. Bulgular: Verilerimiz Aa, Ba, C, Ap, Bp ve gh değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı anatomik iyileşme görüldüğünü ortaya koymaktadır. Dahası AÜSS'ları açısından ani işeme hissi, ani işeme hisli inkontinans, stres üriner inkontinans, sık idrara çıkma, anormal boşaltım, noktüri, pelvik ağrı, fekal inkontinans, zor dışkılama ve kabızlık semptomlarında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde iyileşme tespit edilmiştir. Sonuç: Vajinal histerektomi esnasında oluşturulan kafın uterosakral ligamanlara sütüre edilmesi oldukça basit, kolay uygulanılabilen, anatomik iyileşmede yüksek derecede etkin, morbiditesi düşük ve vaginal kaf prolapsusu gelişme riski düşük kıymetli bir cerrahi tekniktir. Anatomik iyileşmenin yanısıra AÜSS'larında sağladığı pozitif etki nedeniyle ürojinekoloji ile uğraşan tüm cerrahların tedavi spektrumunda bu teknik yer almalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the effect of suturing the cuff to the uterosacral ligaments during vaginal hysterectomy on healing with regards to anatomy and lower urinary tract symptoms. Materials and Methods: This dissertation study was carried out on patients who applied to the Urogynecology Outpatient Policlinics of Muğla Research and Training hospital between the dates of March 2021 and March 2022 and were diagnosed as having uterine prolapse. All of the patients were operated by the same surgeon (AAS) and the newly created vaginal cuff was sutured to the uterosacral ligaments at the level of the virtual plane passing through the ischial spines on either side of the pelvis. In the preoperative period, all patients have had pelvic organ prolapse grading according to the Pelvic Organ Prolapse Quantification (POP-Q) system and all patients were questioned with respect to lower urinary tract symptoms (LUTS) such as stress urinary incontinence, urgency, urge incontinence, frequency, hesitancy, abnormal micturition, nocturia, dysuria, pelvic pain, fecal incontinence, incomplete evacuation of stool, constipation, vaginal winding. The patients who were operated have been reevaluated with respect to POP-Q and LUTSs in the follow up period at 3rd, 6th and 12th months. Results: Our data reveal that statistically significant anatomical healing have been seen in Aa, Ba, C, Ap, Bp and gh values. Moreover, in terms of LUTS, statistically significant improvements were found in the symptoms of urgency, urge incontinence, stress urinary incontinence, frequency, abnormal micturition, nocturia, pelvic pain, fecal incontinence, incomplete evacuation of stool and constipation. Conclusion: The suturing of the newly created vaginal cuff during vaginal hysterectomy to the uterosacral ligaments is a very simple, easily applicable, highly effective surgical technique with low morbidity and low risk of vaginal vault prolapse. This technique should be included in the armamentarium of all surgeons dealing with urogynecology due to the positive effect it provides in LUTS as well as anatomical healing.