Ankara'da bir hastanenin Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'ne başvuran doğurganlık yaş grubundaki bir grup kadının üreme sağlığı ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar konusunda bilgi ve tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of knowledge and attitude about reproductive health and sexually transmitted diseases of female patients who are of fertility age, in women birth clinic of a hospital in Ankara
  1. Tez No: 288731
  2. Yazar: YASEMİN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. F. NUR AKSAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırma, doğurganlık yaş grubundaki bir grup kadınınüreme sağlığı ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar (CYBH) hakkında bilgi vetutumlarını saptamak amacıyla yapılmıştır. Araştırma 07-09 Nisan 2010tarihlerinde Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları veDoğum Kliniği'ne başvuran 15-49 yaş grubundaki 516 kadının 300'üne(%58.1) ulaşılarak gerçekleştirilmiştir.Araştırmada doğurganlık yaş grubundaki kadınların üremesağlığı ve CYBH konusunda bilgi ve tutumlarını değerlendirmek üzere biranket formu kullanılmıştır. Verinin istatistiksel değerlendirilmesinde SPSS15.0 paket programı kullanılmıştır.Araştırma sonucunda kadınların %55.6'sının 20-29 yaşaralığında bulunduğu, %51.9'unun ilkokul ya da ortaokul mezunu olduğusaptanmıştır. Yüzde 85.0'ının cinsel ilişkide bulunduğu, %63.5'inin aileplanlaması yöntemi kullandığı, %39.4'ünün yöntem olarak spiral (RİA)kullandığı saptanmıştır. Yüzde 79.7'sinin CYBH olarak AIDS'i bildiği,%66.0'ının CYBH'den korunmanın hem kadın hem de erkeğinsorumluluğu olduğunu düşündüğü saptanmıştır. Yüzde 73.0'ının CYBH'nincinsel ilişki dışında kan yolu ile bulaştığını, %40.7'sinin CYBH'nin ilerdeüreme sistemi enfeksiyonuna yol açacağını, %68.7'sinin CYBH'denkorunmak için tek eşli olunması gerektiğini düşündüğü, %53.7'sinin radyove televizyondan bilgi edindiği saptanmıştır. Sonuç olarak incelenenkadınların %53.3'ü CYBH hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığınıbelirtmiş olmakla beraber genele bakıldığında üreme sağlığı ve cinsel yollabulaşan hastalıklara ilişkin bilgi düzeyi düşüktür.CYBH ve üreme sağlığı hakkında farkındalık oluşturmaya vemevcut farkındalığı artırmaya yönelik eğitim programlarının yaygın vesürekli olarak düzenlenmesinin kadınların bu konudaki bilgi ve tutumunuolumlu olarak etkileyeceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the knowledge andattitude of a group of women about reproductive health and sexuallytransmitted diseases (STDs) and female fertility. The study was performedby reaching 300 (58.1%) female patient out of 516 who were at the age of15-49 in women birth clinic of Ankara Education and research Hospitalbetween the dates of 07-09 April 2010.So as to evaluate knowledge and attitude of at the age offertility in women on reproductive health and STDs a questionnaire wasused. Data was evaluated through SPSS Version 15.0 statistical program.The results show that 55.6 percent of women are betweenthe ages of 20-29 and that they are by 51.9% primary and secondaryschool graduates. The results also show that 85.0% has made sexualintercourse, and that 63.5% has used a form of birth control, 39.4% hasused intrauterine contraceptive device. It has been determined that 78.8%are aware of AIDS of STDs, that 66.0% believe that avoiding from STDs isthe responsibility of both partners. It has been found out that 73.0% arealso aware that people can be infected by STDs through blood, in additionto sexual intercourse; that 40.7% accept STDs cause reproductive systeminfections, 68.7% believe being monogamous is to protect from STDs, that53.7% has been informed about STDs by radio and television. As a result,53.3% of women in the survey do not have enough information aboutSTDs and their awareness level about reproductive health and STDs isgenerally low.It is thought that planning and implementation of frequentand continuous education programs on the prevention of STDs in femalemay help enhancing their knowledge and forming an attitude on STDs andreproductive health.