Rezin ile çürük doldurma tekniğinin başlangıç çürüklerindeki çürük ilerlemesini durdurma etkinliğinin, in-vivo ve in-vitro olarak değerlendirilmesi
In-vivo and in-vitro evaluation of caries infiltration with resin to stop caries progress in initial caries lesions
- Tez No: 334144
- Danışmanlar: PROF. DR. FİRDEVS TULGA ÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Çalışmamızda yeni bir çürük doldurucu rezin olan ICON materyalinin tek başına ve florla kombine kullanımının ön dişlerde gözlenen başlangıç çürüklerinin ilerlemesini durdurma ve maskeleme etkinliğini flor ve serum fizyolojik ile in-vivo ve in-vitro koşullarda değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla çalışmamızın in-vivo kısmında 4-9 yaş arasında, üst ön bölge süt keser ve kanin dişlerinde henüz kavitasyon oluşmadığı tespit edilen en az 2 adet başlangıç çürüğü bulunan 28 hastanın 100 dişi ve yaşları 7-15 arasında değişen en az 2 adet sürekli ön bölge keser ve kanin dişlerinde başlangıç çürüğü tespit edilen 31 hastanın 100 dişi çalışmaya dahil edilmiştir. Tedavilerin tamamlanmasının ardından 18 ay boyunca yapılan takiplerde; uygulanan materyallerin, çürüğün ilerlemesi durdurma etkinliği ve başlangıç çürüklerinin maskeleme başarıları takip edilmiştir. Çalışmamızda kavitasyon görülmesi başarısızlık olarak kabul edilerek yapılan değerlendirmelerde, hem süt hem de sürekli diş gruplarında ICON ve ICON + Duraphat uygulanan dişlerde görülen başarısızlık %0 olarak belirlenmiştir. Serum fizyolojik uygulamalarında ise süt dişlerinde % 36 ve sürekli dişlerde %24 başarısızlık tespit edilmiştir. Duraphat uygulanan dişlerde süt dişinde %20, sürekli dişlerde %12 oranında başarısızlık belirlenmiştir. ICON ve ICON + Duraphat uygulamaları hem süt hem sürekli diş gruplarında diğer gruplara kıyasla istatistiksel olarak anlamlı şekilde başarılı bulunmuştur (p< 0,05). Çalışmamızda sürekli dişlerde, ICON?un tek başına uygulandığı ve ICON + Duraphat şeklinde florla kombine olarak kullanıldığı her iki grupta da uygulama sonrası %100 maskeleme gerçekleşmiştir. Her iki grup için de maskelenme oranlarının azalması 12. aydan itibaren gerçekleşmeye başlamıştır. ICON uygulanan dişlerin maskelenme oranı 18. ay sonunda %61,9?a düşerken ICON + Duraphat uygulanan dişlerde ise 18. ay sonunda bu oran %95,2?ye düşmüştür. Süt Dişlerinde ise; ICON tek başına uygulandığı grupta %100 maskeleme görülürken bu değer ICON + Duraphat için % 96 olarak belirlenmiştir. Maskeleme ICON grubunda 18 ay sonunda %58,8?e, ICON + Duraphat grubunda ise %77,3?e gerilediği belirlenmiştir. Çalışmamızda uygulanan materyallerin çürüğün ilerlemesini durdurmaları ile ilgili genel bulguları değerlendirildiğinde, süt dişlerinde ICON ve ICON + Duraphat uygulanan deney grupları hem serum fizyolojik hem de Duraphat uygulanan kontrol gruplarından istatistiksel olarak daha yüksek başarı gösterdiği(p < 0,05) ancak ICON ve ICON + Duraphat arasında ise istatiksel olarak bir fark gözlenmediği belirlenmiştir. Sürekli dişlerde ise Duraphat uygulanan kontrol grubu serum fizyolojik uygulanan kontrol grubundan, ICON ve ICON + Duraphat uygulanan gruplar ise serum fizyolojik ve Duraphat kontrol gruplarından istatistiksel olarak daha yüksek başarı gösterdiği tespit edilmiştir (p < 0,05). ICON ve ICON + Duraphat arasında ise istatistiksel olarak bir fark gözlenmemiştir. Araştırmamızın in-vitro koşullarda yürütülen kısmında; diş mine yüzeyinde demineralizasyon, hipomineralizasyon veya renklenme gibi görünür yapısal bozuklukların bulunmadığı tespit edilen sağlam 10 adet süt ön diş ve 10 adet sürekli ön diş kullanılmıştır. Çalışmamızın in-vitro kısmında çürük ilerlemesinin mikrometrik olarak incelemesi mikro-BT kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Süt dişlerinde serum fizyolojik ve Duraphat uygulamasının ICON ve ICON + Duraphat uygulamalarına göre çürük derinlik miktarında istatistiksel olarak anlamlı artış gösterdiği, serum fizyolojik uygulanan süt dişlerinde ortalama 64,4 µm, Duraphat uygulanan örneklerde 57,2 µm, ICON uygulanan grupta 21 µm ve ICON + Duraphat uygulanan grupta ise 5,78 µm çürük ilerlediği tespit edilmiştir (p < 0,05). Sürekli dişlerde serum fizyolojik uygulamasında ortalama 56,98 µm, Duraphat uygulamasında 54,8 µm, ICON uygulamasında 26,34 µm ve ICON + Duraphat uygulamasında ise 13,74µm çürük ilerlemesi tespit edilmiştir. İstatistiksel olarak ise sadece ICON + Duraphat grubu serum fizyolojik grubundan başarılı bulunmuştur(p < 0,05). Çalışmamızda değerlendirilen mineral yoğunluk farkları incelediğinde, Süt dişlerinde serum fizyolojik uygulamalarında ortalama 0,31 g/cm3, Duraphat uygulamalarında 0,27 g/cm3, ICON uygulamalarında 0,14 g/cm3 ve ICON + Duraphat uygulamalarında 0,13 g/cm3 mineral kaybı ve sürekli dişlerde serum fizyolojik ve Duraphat uygulamalarında 0,23 g/cm3 , ICON uygulamalarında 0,17 g/cm3 ve ICON + Duraphat uygulamalarında 0,14 g/cm3 mineral kaybı gözlenmiştir. Bu değerler istatistiksel olarak anlamlı olmamakla birlikte ICON ve ICON + Duraphat uygulamalarında dişlerin mineral yoğunluklarında meydana gelen düşüşün daha az olduğu tespit edilmiştir (p > 0,05). Çalışmamızın in-vivo ve in-vitro bölümleri birlikte değerlendirildiğinde; ICON ve ICON + Duraphat uygulamalarının kontrol grupları olan serum fizyolojik ve duraphat uygulamalarına göre daha başarılı olduğu görülmektedir. ICON ve ICON + Duraphat uygulamaları arasında çalışmamızda istatistiksel bir fark tespit edilmemiş olsa da, süt ve sürekli ön dişlerde yeni başlayan çürüklerin ilerlemesinin durdurulmasında ve maskelemenin devam etmesinde ICON + Duraphat uygulaması daha iyi bir metod olarak düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effects of a new rezin infiltrant ICON use with and without florid and compare with the use of physiological saline and florid in caries progression and masking of caries in-vivo and in-vitro. The study included 100 primary teeth of 28 patients aged 4-9 and 100 permanent teeth of 31patients aged 7-15 of who has initial caries lesions in their upper anterior teeth. The follow-ups were performed for 18 months, after the treatment procedures to evaluate the effects on inhibition and masking of for initial caries. In-vitro part of the study included 10 primary and 10 permanent anterior teeth free of any visual defects such as coloring, demineralization and hypomineralisation. The evaluation of failure was considered when a cavitation occurred both primary and permanent teeth groups treated with ICON and ICON + Duraphat had no failure. Failure rates for physiological saline were 36% for primary teeth and 24% for permanent teeth, for Duraphat the rates were 20% for primary and 12% for permanent teeth. The successes for ICON and ICON + Duraphat were statistically significant in both primary and permanent teeth groups. In our study for permanent teeth ICON and ICON + Duraphat groups showed masking of enamel lesions 100% following the application. For both groups the masking started to diminish after 12 months and the masking rates were 61,9% for ICON and 95,2% for ICON + Duraphat at 18th month. For primary teeth only ICON application showed 100% masking while for ICON with Duraphat the masking was 96%. The masking rates were 58, 8% for ICON and 77, 3% for ICON + Duraphat at 18 months. The results for inhibition of caries progression showed that ICON and ICON + Duraphat applications showed statistically better results compared to physiological saline and florid in primary teeth however there were no differences between ICON and ICON + Duraphat statistically. In permanent teeth Duraphat was superior to physiological saline, ICON and ICON + Duraphat was better than physiological saline and florid statistically. There were no statistical differences between ICON and ICON + Duraphat. In the in-vitro part of our study the evaluation of caries progression was performed micro metrically by micro-CT. In primary teeth physiological saline and florid applications showed more progression in caries depth compared to ICON and ICON + Duraphat that was statistically significant. The progression of caries depths were as following according to the application materials; Physiological saline 64, 4 µm, Duraphat 57, 2 µm, ICON 21 µm and ICON + Duraphat 5, 78 µm. For permanent teeth progressions were; physiological saline 56, 98 µm, Duraphat 54, 8 µm, ICON 26, 34 µm and ICON + Duraphat 13, 74µm. ICON + Duraphat was found better for inhibition of progress statistically. Mineral density differences were 0,31 g/cm3 for physiological saline, 0,27 g/cm3 for Duraphat, 0,14 g/cm3 for ICON and 0,13 g/cm3 for ICON + Duraphat applications in primary teeth. In permanent teeth the density differences 0,23 g/cm3 for physiological saline and Duraphat , 0,17 g/cm3for ICON and 0,14 g/cm3 for ICON + Duraphat. These results were not found to be statistically significant. ICON and ICON + Duraphat applications were found to be more effective than Physiological saline and Duraphat groups. Even though there were no statistical difference between ICON and ICON + Duraphat applications, we recommend the use of ICON + Duraphat for inhibition of caries progression in primary and permanent anterior teeth with initial cries lesions.