El ve döner sistemler kullanılarak yapılan preparasyonlarda irrigasyon solüsyonu ve debrisin apikalden taşma miktarının karşılaştırılması
Comparison of apical overflow of irrigation solutions and debris by using hand and rotariy systems
  1. Tez No: 334150
  2. Yazar: SHAHRAM HOSSEINZADEH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Lale ZAİMOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
El ve Döner Sistemler Kullanılarak Yapılan Preparasyonlarda İrrigasyon Solüsyonu ve Debrisin Apikalden Taşma Miktarının Karşılaştırılması Çalışmamızda farklı preparasyon tekniklerinin apikalden taşırdığı debris, ve irrigasyon solüsyon miktarları karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Bunun için 60 adet çekilmiş tek köklü alt premolar insan dişi kullanılmıştır. Dişler, uygulanacak kök kanal preparasyon yöntemlerine göre, her bir grupta 20 diş olacak şekilde 3 gruba ayrıldı. Her bir grup da kendi içinde 2 alt gruba ayrıldı. Alt gruplarda 10 ?ar diş kullanıldı. 1. alt gruplarda yıkama solüsyonu olarak distile su , 2.alt gruplarda yıkama solüsyonu olarak %2.5? luk Sodyum hipoklorit( NaOCl) kullanıldı. Bu gruplar; Grup1 . Paslanmaz çelik el eğeleri Grup 1a: İrrigasyon solüsyonu olarak distile su kullanıldı. Grup 1b: İrrigasyon solüsyonu olarak %2.5 NaOCl kullanıldı. Grup 2. Reciproc sistemi Grup 2a: İrrigasyon solüsyonu olarak distile su kullanıldı. Grup 2b: İrrigasyon solüsyonu olarak %2.5 NaOCl kullanıldı. Grup 3. ProTaper sistem Grup 3a: İrrigasyon solüsyonu olarak distile su kullanıldı. Grup 3b: İrrigasyon solüsyonu olarak % 2.5 NaOCl kullanıldı. Giriş Kavitelerinin açılmasından sonra bir ISO 15 nolu K-file kök ucunda görününceye kadar kanal içinde ilerletildi. Eğenin apekste göründüğü andaki boyundan 1 mm kısa olarak çalışma boyu belirlendi. Taşan sıvı ve debris miktarını incelemek için özel olarak hazırlanan cam şişelere dişler yerleştirilerek preparasyon yapıldı. Grup 1?de el eğesi ile step back yöntemi kullanılırken, grup 2 ve 3?te rotasyonel hareketli preparasyon sistemi kullanılmıştır. Apikalden taşan yıkama solüsyonu ve debris, ağırlığı önceden belirlenen santrifüj tüpünde toplandı. Taşan yıkama solüsyonu ve debris miktarı ?10?^(-4) gr hassasiyetindeki bir elektronik tartı ile ölçüldü. Apikalden taşan sıvı ve debris miktarlarının incelenmesinde elde edilen veriler SPSS 15.0 paket programı kullanılarak değerlendirildi Grup içi karşılaştırmalarda el eğesi grubunda taşan sodyum hipoklorit ve debris miktarının istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde fazla olduğu görülmüştür (p0,05). Gruplar arasında distile su kullanılarak apikalden sıvı ve debris taşması açısından karşılaştırmalarda total taşmanın en fazla el eğesi grubunda olduğu görülmüştür (p0,05).
Özet (Çeviri)
Comparison of apical overflow of irrigation solutions and debris by using hand and rotarıy systems In this study, the amount of debris and liquid produced by different preparation systems were investigated. The weight of the debris and the apically extruded irrigate were evaluated. Sixty extracted single rooted inferior premolar human teeth were used in this study. The teeth were then divided into three equal groups of 20. According to the root canal preparations methods applied on teeth, each group was divided into two subgroups. In the first subgroup distilled water and in the second subgroup 2.5% NaOCl were used for irrigation solution. The groups used in this study were as follows; Group 1. Preparation with stainless steel hand files Group 1a: Distilled water for irrigation Group1b: 2.5% NaOCl for irrigation Group 2.Reciproc system Group 2a: Distilled water for irrigation Group2b: 2.5% NaOCl for irrigation Group 3. ProTaper system Group 3a: Distilled water for irrigation Group3b: 2.5% NaOCl for irrigation After preparation of a standard access cavity, number 15 K-file was preceded in the canal. When the tip of K-file was observed at the apex, the file was pulled backward around 1mm and the length of the file in the tooth was the working length. By this procedure, a standard size of foramen and apical patency were obtained. Specimens were placed in empty glass bottles to evaluate the excess debris and liquid amount that extruded from the apical. While in Group 1a conventional technique used; Groups 2 and 3 employed rotary preparation systems. Debris and liquid that extruded from the apical were measured. Extruded irrigation solution and debris foramen apical were collected in predetermined weight Centrifuge Tube. Extruded irrigation solution and debris amount were measured with an electronic balance with the 10-4gr precision. The collected data were then statistically evaluated with SPSS 15.0 package program Only in group 1 a difference was observed in the amount of extrudate and the debris. It was observed that the extrudate and debris amounts were greater for NaOCl irrigation system and this was statistically significant (p0.05). When distilled water was used for preparation, between three groups and comparing them statistically maximum total extruded (debris and liquid) was observed in hand fills group (p0.05).