Farklı endodontik retreatment sistemlerinin kök kanal dolgusunu uzaklaştırma etkinliklerinin mikro-BT ile değerlendirilmesi
Micro-CT evaluation of root canal filling removal efficiency of different endodontic retreatment systems
- Tez No: 689295
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL GÜNEŞ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı farklı retreatment eğe sistemlerinin eski kök kanal dolgu materyallerini uzaklaştırma etkinliklerinin Mikro-BT ile incelenmesidir. Yöntem: Bu in-vitro çalışmada 60 adet, mezial kök kurvatürü 20°-40° arasında olan, insan alt molar dişleri çalışmaya dâhil edilmiştir. Dişlerin koronal kısımları, uzunluğu 18±1 mm'de standardize etmek için uzaklaştırılmıştır. Meziobukkal kanallar ProTaper Next X2 Ni-Ti döner eğesi ile genişletilip, gutta-perka ve AH Plus kök kanal dolum patı ile doldurulmuştur. Örnekler kök kanal dolum materyali hacminin ölçülmesi amacıyla Mikro-BT ile görüntülenmiştir. Örnekler rastgele olarak 5 deney grubuna ayrılmıştır. Yapılan kök kanal tedavileri aşağıda belirtilen sistemler ile uzaklaştırılmıştır. Grup 1: ProTaper Universal Retreatment Sistemi kullanılarak kök kanal dolgusu uzaklaştırılmıştır. Grup 2: Kanal dolgusunu uzaklaştırmak için Reciproc R25 eğesi kullanılmıştır. Grup 3: Örneklerin retreatment işlemi R-Endo sistemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Grup 4: XP Endo Retreatment Sistemi kullanılarak kök kanal dolgusu uzaklaştırılmıştır. Grup 5: Kanal dolgusunu uzaklaştırmak için Hedstrom tipi el eğeleri ve Gates Glidden frezler kullanılmıştır. Her örnek için retreatment sistemlerinin kanal dolgusunu uzaklaştırma süresi kaydedilmiştir. Örneklerden tekrar Mikro-BT görüntüleri elde edilerek kalan rezidüel kök kanal dolum materyalinin hacmi hesaplanmıştır. Veriler, One-Way Anova ve Kruskal-Wallis Testleri kullanılarak istatistiksel olarak analiz edilmiştir (P=0.05). Tukey HSD ve Bonferroni Dunn Testleri kullanılarak ikili karşılaştırmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the efficacy of different retreatment file systems to remove the root canal filling materials using Micro-CT. Method: In this in-vitro study, 60 human mandibular molar teeth with mesial root curvature between 20° and 40° were included in the study. The coronal parts of the teeth were removed to standardize the tooth length at 18±1 mm. Mesiobuccal canals of specimens were prepared with the ProTaper Next Ni-Ti rotary file system (up to X2) and filled with gutta-percha and AH Plus root canal filling paste. Samples were imaged with Micro-CT to measure the volume of the root canal filling volume. The samples were randomly divided into 5 experimental groups. Root canal treatments were removed with the following systems. Group 1 (PTU-R): Root canal filling was removed using ProTaper Universal Retreatment System. Group 2 (Rc-25): Reciproc R25 file was used to remove the root canal filling. Group 3(R-endo): Retreatment of specimens were performed using R-Endo Retreatment System. Group 4 (XP-R): Root canal filling was removed using XP Endo Retreatment System. Group 5: Hand files (HF) and Gates Glidden burs was used to remove the root canal filling. The time needed to remove the root canal filling was recorded for each specimen. Micro-CT images were obtained from the samples after removing the root canal filling and the volume of the residual root canal filling material was calculated. The data was statistically analysed using One-Way Anova and Kruskal-Wallis Tests (P=0.05). Pair-wise comparisons were done using Tukey HSD and Bonferroni Dunn Tests.