Chips ve putty formundaki demineralize kemik matriksinin horizontal kemik defektlerindeki etkilerinin karşılaştırılması
Comparing the effectiveness of chips and putty form demineralized bone martix grafts in periodontal horizontal bone defects
- Tez No: 172002
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET YALIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
162 ÖZET Çalışmamızda horizontal kemik defektlerinin tedavisinde flep operasyonu (Kontrol Bölgesi ) ve flep operasyonuna ilave olarak putty formunda DFDBA olan Dynagraft® (1. Deney Bölgesi) ve chips formunda DFDBA olan Oragraft ® (2. Deney Bölgesi) uygulamalarının klinik ve radyolojik parametrelerle değerlendirilmesi sonucunda birbirlerine göre üstünlüklerinin olup olmadığını araştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmamız rast gele yarım-çene dizaynıyla tasarlanmış olan kontrollü randomize bir çalışmadır. Araştırmaya 32-55 yaşları arasında değişen, kronik periodontitisli 6 erkek 5 bayan olmak üzere toplam 11 hastadaki 84 dişin, 66 interproksimal bölgesinde bulunan horizontal kemik üstü defektlerinde tamamlanmıştır. Bu 66 defektin 28'ine flep operasyonuyla beraber Dynagraft ®, diğer 28'ine flep operasyonuyla beraber Oragraft ® ve 10 tanesi ise sadece flep operasyonuyla tedavi edilmiştir. Başlangıç tedavisinde ağız hijyeni eğitimi verilmiş, diştaşı temizliği ve kök düzleştirmesi işlemleri yapılmış ve 4 hafta sonra operasyonlara başlanmıştır. Her hasta da en az 2 adet 1. deney defekt bölgesi ve kontralateralinde 2 adet 2. deney defekt bölgesinin olmasına dikkat edilmiştir. Ayrıca anterior bölgede yapılmış olan 10 operasyonda santral dişlerin mesaili kontrol bölgelerini oluşturmuştur. Operasyon öncesi tüm grupların plak ve gingival indeks ölçümleri, oklüzal stentle cep derinliği, ataşman seviyesi ölçümleri yapılmıştır. Dişeti çekilmesi miktarı 1. deney ve 2. deney grupları için ölçülmüştür. Her üç grup içinde paralel teknikle standardize edilmiş radyografiler alınmıştır. Operasyondan hemen önce lokal anestezi altında defekt bölgelerinden yine oklüzal stentle transgingival ölçümler yapılmış ve radyografik ölçümlerle benzer sonuçlar verip vermediği incelenmiştir.163 Ayrıca horizontal kemik defektinin üzerindeki interdental bölgeler papilla yükseklik kaybı klasifikasyonuna ( PYKK ) ve iyileşme sırasında yumuşak doku defekt varlığına (İYDDV) göre görsel olarak değerlendirilmiştir. Hastalar operasyondan sonra 3, 6, 9 ve 12. aylardaki kontrol dönemlerinde plak indeksi, ginigival indeks, dişeti çekilme miktarı, papilla yükseklik kaybı klasifikasyonu ve interdental yumuşak doku defekti varlığı açısından değerlendirilmiştir. Aynı zamanda 6, 9 ve 12. aylardaki kontrol dönemlerinde cep derinliği, ataşman seviyesi, transgingival kemik seviyesi, radyolojik kemik seviyesi ölçümleri yapılmıştır. Her üç grupta da her dönem de Pl ve Gl değerleri birbirlerine yakın olup ameliyat sonrası özellikle 3. ay ve 6.ayda artış göstermiş fakat 12. ayın sonunda ameliyat öncesi durumlarıyla benzer bulunmuşlardır. 12 ay sonunda her üç grubun papilla yüksekliklerinde belirgin bir azalma gözlenmiş olup, tüm gruplarda daha çok Klas 2 veya Klas 3 papilla yükseklikleri gözlenmiştir. özellikle ameliyat sonrası 3. ayda her üç grubun interdental bölgelerinde yumuşak doku defektleri sıkça gözlenmiş, 9. aydan itibaren her üç grupta da defekt sayısında belirgin azalmalar gözlenmiştir. Her üç tedavi grubunda da tüm dönemlerde cep derinliğinde azalma, ataşman kazancı gözlenmiş ve gruplar arasında herhangi bir fark gözlenmemiştir. Transgingival ölçümlerde greft uygulanılan deney grupları arasında herhangi bir fark gözlenmemiş ve her iki grupta da çok az miktarda kemik kazancı gözlenirken, sadece flep operasyonu yapılan kontrol grubunda çok az miktar da kemik kaybı gözlenmiştir. Radyolojik olarak her üç grupta da tüm dönemler boyunca kemik seviyesinde herhangi bir fark gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
164 SUMMARY The purpose of our study was to investigate if there is any difference in the clinical and radiological parameters when putty DFDBA graft materials are named Dynagraft® ( 1st Test Group ) and chips DFDBA graft materials are named Oragraft ® (2nd Test Group ) was used as an adjunct to flap operations in comparison with flap operations alone (Control Group ) in horizontal bone defects in chronic periodontitis patients. Our clinical study was desingned as a controlled randomized trial with split mouth design. 1 1 patients, 32 to 55 years of age, 6 males and 5 females who have 66 horizontal bone defects between 84 tooth where selected for our study. 28 horizontal bone defects were treated by flep operations together with Dynagraft ® application. The other 28 horizontal bone defects were treated by flap operations together with Oragraft ® application. 10 horizontal bone defects were treated by only flap operations. Each patient first received an initial therapy consisting of oral hygiene instructions, full-mouth supra/subginigival scaling and root planing. 4 weeks after initial therapy, the flap operations had been done. We pay attention that each patient had at least two 1st test defects and in the contralateral side two 2nd test defects. In addition 10 flap operation which was carry out in anterior regions, the horizontal bone defects which were in the mesial of the central incisiors were treated by only flep operations formed our control group. Before the operations plaque Index scores, gingival Index scores, probing depth and relative attachment measurements with occlusal stents were measured. The radiographic examination was done by standardized paralel techniques. Just before the operation, under local anesthesia transgingival measures were taken and165 compared with radiographic measurements. Moreover we visually analyze interdental regions which are over the horizontal bone defects for papillary height loss classification and formation of interdental soft tissue defects during the healing. After the operations each patients plaque index, gingival index, gingival recession measurement, papillary height loss classification, formation of interdental soft tissue defects were re-evaluated at 3rd, 6th, 9th and 12th months. In additon pocket depth, relative atachment level, transgingival and radiographic measurements were re-measured at 6th, 9th and 12th months. Before and after the operations all groups PI and Gl scores were similar, especially after the operation 3rd and 6th months scores were accelerated but 12 months after the operations scores were nearly the same as scores which were taken before the operations. 12 months after the operations there is an evident loss of papillary height, in every group Class 2 and Class 3 papillary height was seen very often. Especially 3 months after the operations we visualized interdental soft tissue defects frequently in all groups, 9 months after the operations these defects were watched scarcely at every group. We saw that there is a reduction in the pocket depth and relative attachment gain in all treatment groups in every periods and didn't see any difference between groups. With transgingival bone measurements we saw a little bone fill with no difference between test groups which graft materials applicated and a little bone resorption was seen in which only flap operation applied. In all groups every period after the operation there is no radiological difference in bone height.