Distoni nin tedavisinde stereotaktik talamotomi ve kampotomi kombinasyonu
Treatment of dystonia by stereotactic thalamotomy and campotomy
- Tez No: 334183
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SAVAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada distoni tanısı almış hastaların cerrahi teavisinde kullanılan talamotomi ve sterotaktik zona incerta ve Forel alanlarının lezyonu (kampotomi) sonuçlarının post-operatif prospektif olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya distoni, hemidistoni, distonik tremor gibi hareket bozukluğu tanısı almış 25 hasta alınmıştır. Çalışmaya katılan hasta sayıları 11 genel distoni, 8 hemidistoni, 6 distonik tremor dan oluşmaktaydı. Hastaların 18 i erkek ve 7 tanesi kadın idi. Tüm distoni hastalarına cerrahi öncesi ve cerrahi sonrası Fahn- Marsden Distoni Değerlendirme ölçeği ve tremor hastalarına pre ve post-op tremor değerlendirme testleri uygulandı. 1 hastada küçük asemptomatik serebral hematom ve 1 hastada da geçici hemiparezi görüldü. Kalıcı major morbidite ve mortalite gözlenmedi. Postoperatif dönem takipleri cerrahi yapılan yıla bağlı olarak 15 yıl ile 40 gün arasında değişmektedir. Cerrahi sonuçları SPSS istatistik yöntemiyle değerlendirildi. Cerrahi öncesine göre cerrahi sonrası distoni ve tremor değerlendirme ölçütlerinde belirgin düzelme olduğu görüldü. Talamotomi-Kampotomi kombinasyonu daha önce yapılmamış bir cerrahi uygulamadır. Sonuç olarak özellikle bu cerrahi yöntemin, sekonder distonili olguların tedavisinde önemli bir teknik olduğu düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
In this study we aimed to evaulate the post-op results of thalamotomy and campotomy (stereotactic manuplation of zona incerta and forel regions) operations in a group of patients prospectively.25 patients, with a variety of motion disorders, including general dystonia (n=11), hemidystonia (n=8) and dystonic tremor (n=6) enrolled in the study. 18 patients were male and 7 patients were female. Fahn- Burk- Marsden Dystonia Assesment scale was performed to all dystonic patients pre and post-operatively. All patients with tremor, received UPDRS tremor assesment tests pre and post-operatively as well. One of the patients experienced temporary hemiparesis. Also a minor asymptomatic serebral hematom was detected in another patient. Neither permanent morbidity nor mortality were observerd. Postoperative follow up durations ranged between 16 years and 6 months, according to surgical operation years. Results of surgical treatments analysed by SPSS programme. After surgery, patients revealed better scores for dystonia and tremor assesment tests in terms of a healthier state when compared to pre-op phase. To our knowledge combination of thalamotomy and campotomy operations was not conducted as a treatment choice before. So as a conclusion we consider this surgical technique a promising option in the treatment of seconder dystonia cases.