Epilepside etiyolojiye farklı bir bakış açısı olarak otoimmunite ve immun reaksiyonlar
Epilepsy and Autoimmunitiy in Pediatric Patients
- Tez No: 334187
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLHİS DEDA
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Epilepsili hastalarda ana tedavi olarak anti epileptikler kullanılmaktadır. Buna rağmen hastaların 1/3?ünün antiepileptik ilaçlara yanıt vermediği görülmektedir. Ayrıca epilepsilerin büyük bir kısmının etiyolojisi hala bilinmemektedir. Otoimmunite etiyolojide üzerinde durulan bir teoridir. Etiyolojideki yerinin %5-6 olduğu bildirilmiştir. Biz çalışmamızda Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatrik Nöroloji Bilim Dalında takip edilen yeni tanı ve daha önce tanı almış etiyolojisi belli olmayan epilepsili hastalarda otoimmunitenin yerini araştırmayı planladık. Çalışma Ankara Üniversitesi Çocuk Nöroloji polikliniğine başvuran yaşları 0-18 arasında olan hastalarda, kasım 2011 ile temmuz 2012 tarihleri arasında yapıldı. Çalışmaya 80 epilepsi hastası 20 sağlıklı kontrol olacak şekilde 100 kişi dahil edildi. Çalışmaya alınan her hastadan ANA, Antikardiyolipin Ig G, Anti- TPO, Antifosfolipid, Glutamik Asit Dekarboksilaz, Onkonöral (anti-Hu, Ri, Yo, Ma2, CV2/CRMP5, amphiphysin) ve anti-NMDAR antikorları çalışıldı. Çalışmaya alınan toplam 100 kişinin 44?ü kız (%44), 56?sı erkek (%56), yaş sınırları 9 ay ile 18 yaş (8.64.53) arasında değişiyordu. Epilepsili hastaların 15?inde (%18.8), kontrol grubu hastaların 1?inde (%5) ANA pozitifliği mevcuttu (p=0,183). Epilepsili 3 hastada antifosfolipid antikoru (%3.75), 1 (%1.25) hastada antikardiyolipin antikoru, 3 hastada anti-TPO antikoru (%3.75) pozitifti. Çalışmaya dahil edilen toplam 100 hastanın 7?sinde anti-GAD antikoru pozitifti ve bu hastaların hepsi epilepsili hastalardı. Epilepsili 3 hastada (%3.75) anti-Ma2/Ta2 pozitifliği ve Yo antikoru pozitifliği mevcuttu. Anti-NMDAR antikoru çalışmaya alınan kişilerin hiçbirinde pozitif saptanmadı. Epilepsili 80 hastanın 27?sinde (%33.8) en az bir antikor pozitifliği gözlenirken kontrol hastalarının 1?inde (%5) antikor pozitifliği vardı (p=0,011). Biz otoimmunite ve epilepsi birlikteliğini araştırmak için öncü bir çalışma yaptık. Hastalarımızın %33.8?inde en az bir antikorun pozitif olması en önemli bulgularımızdan birisidir. Ancak bu birlikteliğin daha iyi açıklanabilmesi için özellikle yeni antikorlarla çok merkezli geniş bir çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
For the treatment of epilepsy mainly anti-epileptic drugs are used. However, one-third of epilepsy patients do not respond to antiepileptic drugs. In addition, a large portion of epilepsy etiology is still unknown. We aim to determine the role of the autoantibody, and autoimmunity in epileptic patients with undetermined etiology. One hundred patients, who were referred to the Pediatric Neurology Department at Ankara University between November 2011 and April 2012, were enrolled in the study. This study group included 80 patients with epilepsy and 20 healthy subjects as controls. ANA, anticardiolipin Ig M, Ig G, antiphospholipid Ab, anti-thyroid peroxidase, anti-paraneoplastic antibodies (Hu, Ma2, CV2/CRMP5 anti ?Yo, anti- Ri ve ampicilin), glutamic acid decarboxylase, and anti-N-methyl-D-aspartate receptor antibodies within the laboratory of the university were studied from each patient. The study included 44 girls (44%) and 56 boys (56%) with a mean symptom age of 8.6 4.53 years (range: 9 months-18 years). ANA was positive in 15 (18.8%), antiphospholipid Ab in 3 (3.75%), anticardiolipin Ab in 1 (1.25%), anti-thyroid peroxidase in 3 (3.75%) epilepsy patients. Additionaly anti-glutamic acid decarboxylase Ab was positive in 7 (8.75%), anti ?Yo Ab in 3 (3.75%), and anti-Ma2 in 3 (3.75%) epilepsy patients. In 27 of the epilepsy (33.8%) patients at least one antibody positivity was observed, whereas in 1 of 20 healthy controls (5%) (p=0,011). We performed a pioneer study to investigate the association of autoimmunity and pediatric epilepsy. Multicenter studies with more patients is need for further information.