Menenjite sebep olan bakteriyel ajanlar ve neisseria meningitidis, haemophilus influenzae type b ve streptococcus pneumoniae'nin farklı serogruplarının prevelansı
Bacterial agents that causes meningites and di̇fferent serogroups prevelancies of neisserian meningitis, hemophilus influenzae type b and streptococcus pneumoniae
- Tez No: 502338
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET FAYİK ÖNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Aşılama, kemoprofilaksi, tanı ve tedavideki gelişmeler ile sağlık hizmetlerine ulaşılabilirliğin iyileştirilme çabalarına rağmen akut bakteriyel menenjit çocukluk çağının sık görülen, halen morbidite ve mortalitesi yüksek olan enfeksiyon hastalıklarındandır. Bakteriyel menenjit tüm yaş grupları gözönüne alındığında %80 çocuklarda, sıklıkla da 1 yaş altı infant grubunda görülmektedir; 10-50 yaş grubunda azalmakta ancak 70 yaş üzerinde tekrar artış göstermektedir (1,2). Ülkemizde ve diğer ülkelerde yapılan çalışmalarda akut bakteriyel menenjitlerde çocuk olgular için yaş ortalaması genel olarak 1- 4 yaşlarında görülmekle birlikte değişmektedir (1,3,4,5). Teşhisin erken konularak doğru antibiyotiğin seçilmesi, gerekiyorsa steroid ve destek tedavilerinin uygulanması morbidite ve mortaliteyi etkilemektedir. Günümüzde mortalite oranı yenidoğan döneminde %30 iken, çocuklarda %2' ye kadar düşmektedir (6). Menenjit tanısı konulan olgular yatış sürecinde ve sonrasında oluşabilecek erken ve geç komplikasyonlar yönünden yakın izlenmelidirler. Bu komplikasyonların şiddeti meningokoksemi ile giden menenjitlerde erken dönemde dolaşım yetersizliği, dissemine intravasküler koagülasyon (DİK) ve mortalite olabileceği gibi; kafa çiftlerinin tutulumu (sağırlık, körlük), konvülziyon, hidrosefali, fokal nörolojik defisitler, apse oluşumu ya da geç dönemlerde kalıcı işitme kaybı, zeka seviyesinde gerilik, epilepsi gibi çocuğun sonraki hayat kalitesini etkileyebilecek bozukluklar da olabilmektedir. Bu çalışma, Şubat 2016 – Ekim 2017 tarihleri arasında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakultesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Çocuk Acil Servisinde, Genel Çocuk Servisinde, Çocuk Yandallar Servisinde, Çocuk Yoğun Bakım Servisinde bakteriyel menenjit şüphesi ile hastaneye yatırılan 1 ay- 18 yaş arasındaki 25 olguda bakteriyel menenjitin sebeplerini tanımlamak için gerçekleştirilecek gözlemsel epidemiyolojik bir çalışma olarak yapıldı. Birincil hedefimiz, Türkiye'de akut bakteriyel menenjitin etiyolojik ajanlarını belirlemek. İkincil hedeflerimiz ise N. meningitides aşısı ile diğer meningitides aşılarına olan ihtiyacı değerlendirmek, gelecekte Türkiye'de kullanılacak olan konjuge meningokok aşısının türüne karar vermek, Türkiye ile benzer epidemiyolojik koşullara sahip diğer gelişmekte olan ülkelere immünizasyon önerileri sunmak, yaş dağılımı, izole edilen bölgesel N. meningitides serogruplarına göre etiyolojik ajanları tanımlamak.
Özet (Çeviri)
Despite of the improvements in vaccination, chemoprophylaxis, diagnosis and treatment and improved access to health services, acute bacterial meningitis is a common, infectious disease with high morbidity and mortality in childhood. Bacterial meningitis is seen 80% of children, often in infants under 1 years old; when all age groups are considered it decreases in the 10-50 age group but increases again after 70 (1,2). In studies conducted in our country and other countries, the average age for acute bacterial meningitis is generally varies from 1 to 4 years old (1,3,4,5). Selecting the correct antibiotic by early diagnosis and, if necessary, administration of steroids and supportive treatments affect morbidity and mortality. Today, the mortality rate is 30% in newborn infants and 2% in children (6). Meningitis patients should be monitored closely in terms of early and late complications that may occur during and after hospitalization period. These complications may be early circulatory failure, disseminated intravascular coagulation (DIC) and mortality in meningitis with severe meningococcal meningitis; such as convulsions, hydrocephalus, focal neurological deficits, abscess formation or permanent hearing loss in the late periods, retardation at the level of intelligence, epilepsy, etc., which may affect the quality of life of the child. The current study was carried out between February 2016 and October 2017 in Yüzüncü Yıl University Medicine Faculty, Department of Pediatrics, Pediatric Emergency Service, General Pediatric Service, Pediatric Branches, and Intensive Care Service for hospitalized suspicious bacterial meningitis of 25 patients between 1 month and 18 years old were performed as an observational epidemiologic study to identify the reasons for bacterial meningitis. Our primary goal is to determine etiological agents of acute bacterial meningitis in Turkey. Our secondary goal is to evaluate the need for other meningitides vaccines with N. meningitides vaccine, to decide the type of conjugate meningococcus vaccine to be used in the future Turkey, presenting immunization suggestions for developing countries that have similar epidemiological conditions as in Turkey, age distribution, describing etiological agents according to isolated regional N. meningitides serogroups.