Ventilatör ilişkili pnömoni tanısı konulan çocukların retrospektif değerlendirilmesi
Retrospectively evaluation of hospitalised children who were diagnosed with ventilator associated pneumonia
- Tez No: 409445
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BÜLENT CENGİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Ventilatör ilişkili pnömoni (VİP) yoğun bakım ünitelerinde sıkça karşımıza çıkan bir hastane enfeksiyonudur. Bu retrospektif çalışmada VİP tanısı konulan çocukların klinik semptomları ve laboratuvar bulguları incelenmiştir. 1 Ocak 2008 ile 31 Aralık 2013 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi ve Erişkin Hastanesi'nde çocuk hastaların yattığı yoğun bakım ünitelerinde Amerika Birleşik Devletleri Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (Centers for Disease Control And Prevention [CDC]) kriterlerine göre VİP tanısı almış 174 çocuk incelendi. Hastaların ortanca yaşı 5,8 ay olarak saptandı. Cinsiyet açısından hastalar arasında istatistiksel anlamlı fark bulunamadı. Hastaların yarıya yakınının VİP tanısı aldığı tarihte Kalp Damar Cerrahisi Yoğun Bakım Ünitesi'nde yattığı belirlendi. Hastaların %98'inde altta yatan en az bir hastalık mevcuttu, bu en sık (%40,8) kardiyovasküler sistem ilişkili bir hastalık olarak saptandı. VİP'lerin %59,7'si erken başlangıçlıydı. VİP tanı kriterlerinden (klinik ve laboratuvar bulguları) ateş, hipotermi, pürülan balgam, ral, takipne, hışıltı, gaz değişiminde kötüleşme, retraksiyon, solunum sekresyonlarında artma bulgu ve semptomları yenidoğan, 1 aylıktan büyük – 1 yaş veya altında ve 1 yaşından büyük çocuklarda farklılık göstermedi. Yenidoğan döneminde periferik yaymada band formundaki lökositleri %10'dan fazla olan, bradikardisi, apnesi olan hastaların oranı diğer yaş gruplarına göre yüksek saptanırken, ronkusu ve taşikardisi olan hastaların oranı ise diğer gruplardan düşüktü. VİP tanısı konulan hastaların posterior anterior akciğer grafilerinde en sıklıkla saptanan bulgu progresif ve persistan infiltrasyondu(%47,1). Pnömotosel veya kavitasyon saptanan hasta yoktu. VİP'li yenidoğan hastalarda ortanca hemoglobin düzeyi ve beyaz küre sayısı diğer yaş gruplarına göre istatistiksel olarak yüksek bulundu (p=
Özet (Çeviri)
Ventilator associated pneumonia (VAP) is a hospital acquired infection seen frequently in intensive care units. In this study children who were diagnosed with VAP between 1 January 2008 – 31 December 2013 are evaluated retrospectively with their clinical signs, symptoms and laboratory findings. There were 174 pediatric patient hospitalised in Hacettepe Unıversity Hospital and Ihsan Dogramacı Children Hospital's intensive care unıts. Median age of population was 5,8 month. There is no signifiant difference between gender. Most of patients were hospitalised in Cardiothoracic Surgery Intensive Care Unıt and %98 of all patients had underlying disorder mostly cardiological disorders(%40,8). There was no statistically difference between age groups according to fever, hypothermia, new onset of purulent sputum, rales, tachypnea, wheezing, worsening gas exchange, retraction, increasing respiratory secretion however bradycardia, apnea, left shift (≥ 10% band formation) on peripheric smear more seen in newborn period where as rhonci and tachycardia less seen. Radiologic findings of VAP was mostly progressive and persistent infiltration in all age groups. There wasn't any pneumatocele or cavitation on chest graphy. Newborn patients had higher median level of hemoglobin and median leukocyte count(p=