Diyabetik nefropati ve D vitamini arasındaki ilişki
The association of vitamin D with diabetic nephropahty
  1. Tez No: 334196
  2. Yazar: FERİDE PINAR ALTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM GÜLLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Giriş: Diyabetik nefropati son dönem böbrek yetmezliğinin en önemli nedenidir. D vitamininin RAS ve glisemik kontrol üzerindeki etkileri ile ilgili çalışmalar sonucunda; D vitamininin diyabetik nefropati ile ilişkili olabileceği düşünülmüştür. Bu çalışmanın amacı, diyabetik nefropati ve D vitamini arasındaki ilişkinin saptanmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya tip 2 DM tanısı ile takip edilen evre 3 veya 4 diyabetik nefropatisi olan, 81 hasta ile başlanmış, 38?i (% 60.7) kadın, 25?i (% 39.7) erkek toplam 63 hasta ile tamamlanmıştır. Çalışmaya dahil olma kriterleri; tip 2 DM tanısına ek olarak, en az iki ölçümde 24 saatlik idrarda mikroalbümin ?30 mg/gün, yaş?18, HbA1c ? 8 mg/dl, GFR?30 olmasıdır. Hastalardan mikroalbümin değeri 30-299 mg/24s olanlar mikroalbüminüri grubuna, ?300 mg olanlar makroalbüminüri grubuna dahil edilmiştir. D vitamini eksikliği ve yetersizliği olan hastalara oral 300000 IU D3 vitamini replasmanı yapılmıştır. Her iki grupta bazal ve altıncı ay D vitamini değerleri ile 24 saatlik idrarda mikroalbümin ve protein değerleri arasındaki ilişki araştırılmıştır. Beraberinde tip 2 DM ve DN ile ilşkili olabilecek klinik ve biyokimyasal parametreler de değerlendirilmiştir. Bulgular: Mikroalbüminüri ve makroalbüminüri grubunda altıncı ay D vitamini değerlerinde bazale göre anlamlı artış belirlenmiştir (sırasıyla p=0.006, p=0.004). Her iki grupta altıncı ay 24 saatlik idrarda mikroalbümin ve protein değerlerinde bazale göre anlamlı azalma saptanmıştır (sırasıyla mikroalbüminüri grubu için p=0.001, p=0.013; makroalbüminüri grubu için p=0.021, p=0.028). Bu sonuçlar göz önüne alındığında D vitamini ile 24 saatlik idrarda mikroalbümin ve protein değerleri arasında anlamlı ilişki olduğu düşünülmüştür. Sonuç: Her iki grupta altıncı ay D vitamini değerlerinin, bazal değerlere göre anlamlı olarak artmış olduğu gözlemlenmiştir. Bunun yanı sıra, her iki grupta altıncı ay 24 saatlik idrarda mikroalbümin ve protein değerlerinin bazal değerlere göre anlamlı olarak azaldığı saptanmıştır. Çalışmamızda elde edilen bulgular doğrultusunda D vitamini replasmanının antiproteinürik etkisi nedeniyle diyabetik nefropati tedavisinde yararlı olabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: Diabetic nephropathy is the most important cause of end stage renal failure. Vitamin D was thought to be associated with diabetic nephropathy, based on studies related to effects of Vitamin D on RAS and glisemic control. The aim of this study is to define association between Vitamin D and diabetic nephropathy. Methods: The study has been initiated with total of 81 patients with history of both Type 2 DM and stage 3 or 4 diabetic nephropathy, but completed with 38 female (60.7 %), 25 male (39.7 %) a total of 63 patients. Inclusion criteria is microalbumin ?30 mg/day in 24h urine, which is obtained at least at two measurements, age?18, HbA1c ? 8 mg/dl and GFR?30 in addtion to Type 2 DM diagnoss. Patiants having microalbumin of 30-299 mg/24h were included in microalbuminuria group, whereas ?300 mg included in macroalbuminuria group. Oral dose of 300000 IU Vitamin D3 replacement has been given to patients having Vitamin D deficency and insufficiency. In both groups, the association between baseline & sixth month Vitamin D value and microalbumin & proten in 24 h urine has been studied. Clinical and biochemical parameters that can be related to Type 2 DM and DN were evaluated, too. Results: Significant increase at sixth month Vitamin D values compared with baseline value has been found in both microalbuminuria and macroalbuminuria groups (p=0.006, p=0.004, respectively). Significant decrease at sixth month microalbumin and protein at 24h urine values compared with baseline value has been found in both microalbuminuria and macroalbuminuria groups (microalbuminuria group p=0.001, p=0.013; macroalbuminuria group p=0.021, p=0.028, respectively). A beneficial effect of Vitamin D on microalbumin and protein at 24h urine was thought when considering these results. Conclusion: In both groups significant increase at sixth month Vitamin D values compared with baseline value has been observed. On the other hand, significant decrease at sixth month microalbumin and protein at 24h urine values compared with baseline value has been found again in both groups. In line with these findings of this study, Vitamin D replacement is thought to be beneficial for diabetic nephropathy treatment because of its antiproteinuric effect.