Sivas populasyonunda akraba evliliği sıklığı ve aileler üzerindeki tıbbi etkileri
The frequency of consanguineous marriages in Sivas population and its medical effects
  1. Tez No: 33421
  2. Yazar: FÜSUN DÜZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN SEZGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
57 7. ÖZET Sivas populasyonunda arkaba evliliği sıklığı ve tıbbi etkilerini saptamak amacıyla yapılan bu çalışma 1993 yılında gerçekleştirildi. Si vas ili merkezinde yaşayan 15-44 yaşları arasındaki evli 1000 kadın evle rinde ziyaret edilerek birer tarama formu dolduruldu.. Sivas ilinde akraba evliliği oranı %23.5 olup bu oranın %47.23'ünün birinci yeğen evliliği olduğu saptanırken, ortalama soyluluk katsayısı a=0.00866 olarak hesaplandı. Akraba evlilikleri ilk evlenme yaşına göre değerlendirildiğinde 14-19 yaş grubu erkeklerin daha yüksek, 25 yaş üzerindeki kadın ve er keklerin daha düşük oranda akraba evliliği yaptıkları gözlendi. Akraba evliliği yapan kadınların eğitim düzeylerinin daha düşük olduğu gözlenirken, erkeklerin eğitim düzeyleri ile akraba evliliği arasın da ilişki gösterilemedi. Akraba evlilikleri infertilite, ölü doğum, yeni doğan ve çocuk ölümleri ile mental retardasyon üzerine etkisiz bulunurken, spontan abortus, süt çocuğu ölümü ve anomalili çocuk sayışım arttırdığı belirlen di.
Özet (Çeviri)
58 SUMMARY THE FREQUENCY OF CONSANGUINEOUS MARRIAGES IN SIVAS POPULATION AND ITS MEDICAL EFFECTS The study planned to determine the frequency of consanguineous marriages in Sivas population and its medical effects, was carried out in 1993. One thousand married women at ages 15-44 living in city centre were visited and a form was applied for each. The frequency of consanguineous marriages in Sivas was found to be 23.5% and 47.23% of it were first cousin marriages. The average inbreeding coefficient was a=0.00866. The frequency of consanguineous marriages was high in men between the ages of 14-19, whereas it was low in both sexes after the age of 25. It was also observed that the educational level of women was low, however there was not any relationship between the educational level of men and consanguineous marriages. Consanguineous marriages were not found to be effective on infertility, stillbirth, neonatal and childhood deaths and mental retardation, while it was highly effective on spontaneous abortions, infant deaths and congenital anomalies.