DES (Diethylstilbestrol)'in rat karaciğer enzimleri üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of effect of DES (Diethylstilbestrol) on rat liver enzymes
  1. Tez No: 33422
  2. Yazar: SUZAN AKYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
32 ÖZET Bu çalışmada; ratlara, oral yolla ve farklı dozlarda DES (dietilstilbestrol) verilerek, karaciğer enzimleri karaciğer ve canlı vücut ağırlıkları üzerine etkileri incelenmiştir. Deneyde 10' arlık gruplar halinde 30 rat kullanılmıştır. Bunlara sırasıyla 5 mg/kg DES, 2.5 mg/kg DES ve sıvı yağ oral yolla 10 gün süresince verilmiştir. DES verilen ve verilmeyen ratlann serumlarında bakılan, glutamat-oksalasetat transaminaz (GOT), glutamat-piruvat transaminaz (GPT), laktat dehidrogenaz (LDH) enzim düzeyleri deneklerin karaciğer ve canlı vücut ağırlıklarındaki değişim, birbirleriyle kıyaslanmıştır. Veriler istatistiksel olarak da değerlendirilmiş ve şu sonuçlara varılmıştır. -GOT, GPT ve LDH enzim düzeyleri yönünden gruplar birbirleriyle karşılaştırıldığında, bu dozlarda, GOT ve GPT enzimlerinde değişiklik görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
33 INVESTIGATION OF EFFECT OF DES (DIETHYLSTTLBESTROL) ON RAT LIVER ENZYMES SUMMARY In this study investigation of effect of DES (Diethylstilbestrol), which rats are fed orally with different dosages, on liver enzymes, and liver and body weights is aimed. 30 rats are used in this work, which are divided into three groups often rats in each. These are applied consecutively S mg/kg DES, 2.5 mg/kg DES, and oil during ten days, orally. Investigated enzyme levels of glutamateoxalacetate transaminase (GOT), glutamate-pyruvate transaminase (GPT), lactate dehydrogenase (LDH) iri serums of rats, that are fed with DES or not, and liver and live body weights are compared. Following results are obtaired and evaluated statistically as well.