Farklı yöntemlerle açılan retrograd kavitelerde retrograd dolgu maddelerinin bakteriyel sızıntılarının değerlendirilmesi
Evaluation of bacterial leakage of retrograde filling materials using various retrograde cavity preparation methods
  1. Tez No: 334210
  2. Yazar: FUNDA YILMAZ KARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BADE SONAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Çalışmamızda, 152 adet tek köklü ve düz kanallı üst kesici insan dişleri kullanıldı. Dişlerin kök boyu standardizasyonunu sağlamak için elmas fissür frez ile su soğutması kullanılarak apeksten 15 mm uzaklıkta olacak şekilde kesildi. Seçilen dişlerden 140 tanesi bakteriyel sızıntının değerlendirilmesinde, geriye kalan 12 adet diş ise SEM incelemesinde kullanıldı. Yüz kırk adet dişin 120 tanesi her bir grupta 40 diş içerecek şekilde rastgele 3 gruba ayrıldı. Geriye kalan 20 dişten ise pozitif (n=10) ve negatif (n=10) kontrol grubu oluşturuldu. Kök kanalları ProTaper ile prepare edildikten sonra kanallar lateral kondenzasyon yöntemi ile dolduruldu. Tüm grupların apikal rezeksiyonları konvansiyonel elmas fissür frez ile yapıldı. Retrograd kavite preparasyonu, ilk grupta frez, ikinci grupta ultrasonik uç, üçüncü grupta ise Er:YAG lazer ile yapıldı. Bu ana gruplar, retrograd dolguları yapılmak üzere içlerinde iki subgruba ayrıldı. Gruplar MTA ve DiaRoot BioAggregate ile dolduruldu. Kök kanal patının ve restoratif materyallerin sertleşmesini sağlamak amacıyla, tüm örnekler, 37 ºC?de % 100 nemli ortamda 7 gün süreyle etüvde bekletildi. Hazırlanan örnekler 12 saat boyunca etilen oksit gazı ile steril edildi. Bakteriyel sızıntı deneyi için test düzeneği hazırlandı. Hazırlanan bu düzenek, tekrar etilen oksit gazı ile 12 saat boyunca steril edildi. E. faecalis ve S. aureus inokulumu, mikropipet yardımıyla steril Ependorf tüplerin içine enjekte edildi. Tüpler etüvde 35 ± 2 ºC? de, 90 gün boyunca inkübasyona bırakıldı. İnkübasyon süresince Ependorf tüpü içindeki E. faecalis ve S. aureus inokulumu 5 günde bir yenilendi ve her gün cam tüpler kontrol edilerek BHI buyyon?un bulanıklaşması sızıntı günü olarak kaydedildi. Cam tüp içerisindeki BHI buyyon?un bulanıklaşması E. faecalis?in ve S. aureus sızıntısı ve üremesi olarak değerlendirildi. Değerlendirilen cam tüplerden kanlı agar?a ekimleri yapıldı ve 35 ± 2 ºC? de, 24 saat inkübasyona bırakılarak, E. Faecalis ve S. aureus?un varlığı doğrulandı. Örneklerin 12 tanesinin SEM incelemesi yapıldı. Çalışma grupları arasında sızıntı hızlarında ve ortalama sızıntı zamanlarında anlamlı farklılık olup olmadığı Log-Rank testi kullanılarak Kaplan Meier sağkalım analizi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
In our study, 152 maxillary incisors with one straight root canal were used. In order to ensure the root length standardization of the teeth, 15 mm was cut from the apex using water cooling and fissure diamond bur. One hundred and forty teeth were evaluated by bacterial leakage method. From the samples 12 teeth were chosen for SEM analyses. One hundred and twenty teeth were randomly divided into three groups each of which included 40 teeth. The 20 teeth left were used as positive (n=10) and negative (n=10) control groups. Then the root canals were prepared by ProTaper techniques and obturated with lateral condensation. Apical resection of all groups were performed by conventional fissur diamond bur. Retrograde cavity preparation was performed by burr, ultrasonic retrotip and Er:YAG laser in the first, second and third groups, respectively. These main three groups were divided into two subgroups for retrograde cavity filling procedures. These groups were filled using MTA and DiaRoot BioAggregate. All samples were stored in 100% humudity at 37 ºC for 7 days to allow complete setting of root canal sealer and restorative materials. The samples were sterilized with oxide gas for 12 hours. A test mechanism was prepared for bacterial leakage experiment. This mechanism was sterilized with ethylene oxide gas again for 12 hours. E. faecalis and S. aureus inoculum was injected into sterile Eppendorf tubes with the help of micro pipette. The samples were evaluated by bacterial leakage method. Tubes were left to incubation for 90 day sunder in an incubator the temperature of 35 ± 2 °C. During incubation, E. faecalis and S. aureus in the Eppendorf tube were renewed every five days and every day, glass tubes were controlled and the blurring of BHI culture was recorded as leakage day. The blurring of BHI culture in glass tubes was noted as the leakage and the proliferation of E. faecalis and S. aureus. To confirm the purity of E. faecalis and S. aureus in the inoculum a sample was taken in these tubes and was cultivated on blood agar plates and incubated for 35 ± 2 °C for 24 hours. From the samples of 12 of them were analysed with SEM. It was evaluated whether there is a significant difference among the groups in terms of leakage speed and average leakage times, by using log-rank test and with the analysis of Kaplan Meier survival.