Total diz protezinde postoperatif uygulanan femoral sinir bloğunda levobupivakaine eklenen deksmedetomidin ve deksametazonun postoperatif analjezi kalitesi üzerine etkisi
The effect of dexmedetomidine and dexamethasone added to levobupivacaine in the femoral nerve block applied to postoperative on quality of postoperative analgesia in total knee arthroplasty
  1. Tez No: 353964
  2. Yazar: SEMA TOKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLEN GÜLER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Total diz protezi hastalarında postoperatif ağrı kontrolünde uygulanan femoral sinir bloğunda levobupivakaine eklenen deksmedetomidin ve deksametazonun blok kalitesine ve postoperatif analjezik tüketimine etkisini araştırmayı amaçladık. Materyal ve metod: Çalışmaya spinal anestezi altında elektif tek taraflı total diz protezi planlanan ASA (Amerikan Society of Anesthesiologist) I-II sınıfı, 50-80 yaş arası 60 hasta alındı. Spinal anesteziye bağlı motor blok düzeyi Bromage 1?e gerileyen hastalara sinir stimülatörü yardımı ile femoral siniri bloğu yapıldı. Hastalar rastgele üç gruba ayrıldı. Grup K (n=20) için 15 ml % 0.5?lik levobupivakain + 15 ml % 0.9?luk NaCl, Grup DN (n=20) için 15 ml % 0.5?lik levobupivakain + 15 ml (1 µg/kg deksmedetomidin + % 0.9?luk NaCl), Grup DZ (n=20) için 15 ml % 0.5?lik levobupivakain + 15 ml (8 mg deksametazon + % 0.9?luk NaCl) uygulandı. Hastalara infüzyon ve yükleme dozu yapılmadan HKA cihazı ile i.v bolus dozu 1 mg, kilitli kalma süresi 10 dk, 4 saatlik limit dozu 20 mg olacak şekilde morfin takıldı. Motor ve duyusal blok başlama ve blok süreleri, ilk analjezik ihtiyaç süreleri, morfin tüketimleri kaydedildi. Bulgular: Gruplar arasında demografik özellikler, cerrahi süre ve turnike süresi açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık yoktu.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to investigate the effects of dexmedetomidine and dexamethasone added levobupivacaine in the femoral nerve block for postoperative pain control of the patients of total knee arthprolasty. Material and method: 60 I-II class ASA (American Society of Anesthesiologist) patients between the ages of 50 ? 80 planned to be operated for elective unilateral total knee arthroplasty under spinal anesthesia were included in the study. Femoral nerve block was applied to the patients whose motor block level decreased Bromage 1 due to spinal anesthesia via nerve simulator. Patients were divided into three groups at random. 15 ml levobupivacaine of 0,5 % + 15 ml NaCl of 0,9 % for Control Group (n=20), 15 ml levobupivacaine of 0.5 % + 15 ml (1 µg/kg dexmedetomidine + NaCl of 0.9 %) for DN Group (n=20), and 15 ml levobupivacaine of 0.5 % + 15 ml (8 mg dexamethasone + NaCl of 0.9 %) for DZ Group (n=20) was applied. Morphine was given to the patients as it was to be 1 mg of i.v bolus dose, 10 minutes of lock-out time, 20 mg of 4-hour limit dose with PCA device and without infusion and loading dose. The time of the inititaion of sensory and motor block and block time, the time of the first need of analgesic, and morphine consumptions were recorded. Results: There were no statictically significant difference between the groups in terms of demographic features, surgical time and tourniquet time.