Gaziantep il merkezinde sağlık düzeyi
Health status of women and children in Gaziantep
  1. Tez No: 33425
  2. Yazar: ALİ İHSAN BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİT KOÇOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Aile Planlaması, Halk Sağlığı, Family Planning, Public Health
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Gaziantep il merkezinde haziran-agustos 1994 tarihleri arasında 300 hanede yürütülen bu çalışmada; - Halkın sağlık kuruluşları içinde en çok sağlık ocaklarını kullandığı (%40.3), - Evlenmelerin en çok 15-19 yaşlan arasında yapıldığı (%77.8),evli kadınların %63.2 sinin 19 yasına kadar ilk doğumlarım yaptıkları, - örneklemimizde akraba evliliği %29.8 gibi yüksek oranda bulunmuştur. - Doğum öncesi ve sonrası bakım hizmetlerinin yeterli olmadığı; doğum öncesi hekime görünme oram %44.8, sağlık personelince evinde kontrolü %40, tetanoz aşısı yapılanların oranı %37.7, doğum sonrası bebeğin ve annenin sağlık personelince kontrol edilme oram %33 tespit edilmiştir. - Buna karşılık doğumların %65.2 si sağlık kuruluşlarında,%95.2 si sağlık personeli yardımıyla yapılmaktadır. -Araştırma kapsamındaki ailelerin istedikleri çocuk sayısı 2.6 iken,kadınların yaklaşık %40 inin 4 veya daha fazla çocuğu vardır. Çok fazla sayıda gebeliklerle beraber kadınlarda %30 lara varan istenmeyen gebelikler,%35 oranında istemli ve istemsiz düşükler tespit edilmiştir. Buna karşın aile planlaması yöntemi kullananların oram %62.2'dir ve bu yöntemlerin %82. l'i etkili yöntemlerdir. -Çalışmamızda anemi prevalansı kadınlarda yaklaşık %34, 0-36 aylık çocuklarda %23. 7 olarak bulunmuştur. - 0-36 aylık çocuklarda %25 oranında boyca,%11 oranında ağırlıkça malnütrisyona rastlanmıştır. 51
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study is carried out in Gaziantep city, on 300 house-holds in 1994 summer. The main findings of the study are as follows : - Utilization of health centers were more commen than the other health institutions, - Nearly 80 % of the women got married, and more than 60 % gave birth before the age 20, - Marriages among the kins were common (30% of marriages), - Though 65 % of births took place in maternity hospitals and midwiwes attended in 95% of the cases, either ante or post natal care of the pregnant women were insufficient. Only 38% of the women were given Tetanus toxoid during their last pregnancy, - While the mean of desired children was 2.6, nearly 40 % of the families had 4 or more children, 30 percent of the last pregnancies (or children) were undisered, - 35 percent of the women has experienced at least one abortion, - 62 percent of the families were using contraceptive methods of which 82 % were modern, - Nearly 34 percent of the women and 24 % of the children (0-36 months of age) were found anemic. 25 % of the children were found below -2SD of“height for age standarts”and 1 1 % were below -2SD of“weight for age standarts”. 52