İntravenöz rejyonal anestezide lidokain-deksketoprofen, lidokain-parasetamolun intravenöz etkilerinin retrospektif olarak karşılaştırılması
Retrospectıve comparısıon of the effect of lıdocaıne addıng dexketoprofen and lıdocaıne addıng paracetamol ın ıntravenous regıonal anesthesıa
- Tez No: 334276
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET İNTRAVENÖZ REJYONAL ANESTEZİDE LİDOKAİN-DEKSKETOPROFEN, LİDOKAİN-PARASETAMOLUN İNTRAVENÖZ ETKİLERİNİN RETROSPEKTİF OLARAK KARŞILAŞTIRILMASI Rejyonel Intravenöz Anestezi (RIVA), üst ekstremite cerrahisi yapılacak hastalarda; kolay uygulanması, hızlı etki baslangıcı, hastanede kalma süresinin kısa olması nedeniyle sık olarak tercih edilen bir yöntemdir. RIVA?da farklı ilaç kombinasyonları kullanılarak sistemik yan etkilerin azaltılması ve postoperatif analjezik etkinligin arttırılmasına çalısılmıstır. Bu çalı?mada Karadeniz Teknik üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi kliniğine ba?vurmu? el ve ön kol cerrahisi yapılmı? olan ASA I ve II eri?kin hastaların anestezi kayıtları ve hastane ar?iv dosyaları incelendi. 18-60 ya?larında, ASA I-II statüde 40 hasta parasetamol ve deksketoprofen olarak 2 gruba ayrıldı. Parasetamol grubuna (Grup P, n=20) %1 lik 3 mg/kg lidokain ile beraber 3 mg/kg parasetamol, Deksketoprofen grubuna (Grup D, n=20) %1 lik 3 mg/kg lidokain ile beraber 1 ampul=50 mg deksketoprofen eklenmi? hastaların anestezi kayıtları ve hastane ar?iv dosyaları incelendi. Turnike öncesi ve turnike konduktan hemen sonra 5., 10., 15. ve 30. Dakikalar ve cerrahi bitiminden sonraki 5., 10., 15., 30. ve 1., 2. saatlerdeki hastaların OAB, KAH ve sedasyon skorları kaydedildi. Turnike ?i?irildikten hemen sonra ve enjeksiyonun bitiminden itibaren duyusal ve motor blok ba?lama süreleri kaydedildi. Cerrahi bitiminde turnike açılmasından sonra, duyusal ve motor blok geri dönü? süreleri kaydedildi. Postoperatif dönemde gözlenen komplikasyonlar ve yan etkiler not edildi. Her iki grup arasında hastaların hemodinamik takiplerinde, sedasyon skorlarında, duysal blok ba?lama ve biti? sürelerinde, motor blok ba?lama ve biti? sürelerinde anlamlı bir fark görülmedi. Sonuç olarak; el ve/veya önkol cerrahisi için uygulanan rejyonal intravenöz anestezide lokal anesteziklere adjuvan olarak 3 mg/kg parasetamol ve 50 mg deksketoprofen eklenmesinin anestezik ve analjezik açıdan klinik olarak bir fark olu?turmadığı sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT RETROSPECTIVE COMPARISION OF THE EFFECT OF LIDOCAINE ADDING DEXKETOPROFEN AND LIDOCAINE ADDING PARACETAMOL IN INTRAVENOUS REGIONAL ANESTHESIA Regional intravenous anesthesia (RIVA) is often preferred for patients who will undergo upper extremity surgery since this method is characterized with ease of induction, short acting time and shorter hospital stay. Efforts are made to reduce side effects and increase postoperative analgesic efficiency in RIVA using different drug combinations. In the current study, anesthesia records and archived medical files of adult ASA I and II patients, who were admitted to Orthopedics Department, School of Medicine, Karadeniz Technical University and underwent hand and forearm surgeries. Forty patients with status of ASA I or II (age range: 18 ? 60 years) were divided into two groups, including paracetamol and dexketoprofen groups. Patients of paracetamol group (Group P, n= 20) were administered 1% lidocaine at dose of 3 mgg/kg in combination with paracetamol at dose of 3 mg/kg, while patients of dexketoprofen (Group D, n= 20) were administered 1% lidocaine at dose of 3 mg/kg in combination with 1 vial of dexketoprofen 50 mg. Anesthesia records and archived medical records of all patients were examined. Mean arterial blood pressure, HR and sedation scores were recorded before tourniquet was inflated and at 5, 10, 15 and 30 minutes after tourniquet was inflated and at postoperative 5, 10, 15 and 30 minutes and 1 and 2 hours. Onset time of sensorial and motor block was recorded immediately after tourniquet was inflated and after injection was completed. Sensorial and motor block recovery times were recorded after tourniquet was deflated at the end of operation. Postoperative complications and side effects were noted. No significant difference was observed between two groups of patients with respect to hemodynamic parameters, sedation scores, onset and recovery time of sensorial block and onset and recovery time of motor block. 44 In conclusion, we found that adjuvant paracetamol at dose of 3 mg/kg and dexketoprofen 50 mg in combination with local anesthetic agents do not lead to a clinically significant difference with respect to anesthesia and analgesia in regional intravenous anesthesia which is induced for hand and/or forearm surgery.