Ratlarda dorsal ada flebi yaşayabilirliği ile SCUBE 1 (Signal Peptide-CUB-EGF Domain-Containing Protein 1) değerleri arasındaki ilişki
The relationship between dorsal island skin flap viability and value of signal peptide ?cub- egf domain containing protein 1(Scube 1) levels in rats
- Tez No: 334277
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT LİVAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Flep hazırlandıktan sonra gerek ameliyat sırasında gerekse ameliyat sonrası devrede oluşabilecek komplikasyonların erken devrede tespiti ve flebin nekroz olmadan kurtarılması, flebin bir takım yöntemler kullanılarak kısa aralıklarla yakından takibine bağlıdır. Bunun için bir çok değişik yöntem kullanılmaktadır. İdeal yöntem, hem gözle görülebilen hem de vücut içine gömülen, dıştan görülemeyen fleplerin de takibine olanak sağlamalıdır. Flep nekrozu başlamadan nekrozu gösterebilecek bir parametre erken önlem alınmasını sağlayabilecektir. Bu da ikinci bir prosedurden vakaları kurtarmış olacaktır. Flep monitorizasyonunda birçok klinik parametre olmasına rağmen pratikte kullanılan güvenilir biyokimyasal parametre sayısı oldukça azdır. Bu amaçla sadece kan alma yötemiyle bakılabilecek yeni bir iskemi parametresi olan SCUBE 1?in bu amaçla kullanılabileceğini düşündük. Yöntem: Bu çalışmada ratlarda dorsal ada flep yaşayabilirliği ile SCUBE 1 değerleri arasındaki ilişki değerlendirildi. Bunun için her biri altışar rattan oluşan toplam üç grup oluşturuldu. Birinci grup ratlardan kaldırılan sağ ve sol DCIA pediküllü rektanguler dorsal ada flebinin bu pediküllerinin hiçbiri bağlanmadan, II. grupta sağ DCIA pedikülü bağlanarak, III. grupta ise flebin her iki DCIA pedikülü de bağlanarak iskemi oluşturacak şekilde plan yapıldı. Cerrahi prosedürü izleyen postoperatif 6. saate ve 7. günde serum SCUBE 1 ne bakıldı. Her bir grup arasında ve iki farklı zamanda ki SCUBE 1 değerleri karşılaştırıldı. Bulgular: Sadece DCIA?in tek taraflı bağlandığı ikinci grup postoperatif 6. saat ve 7. Gün SCUBE 1 değerlerinde yükseklik örüldü. Ancak bu istatiktiksel olarak anlamlı bulunmadı (p?0.05) Sonuç: SCUBE 1 perforatör fleplerde biyokimyasal bir iskemi markırı olarak kullanılmamalıdır.
Özet (Çeviri)
Objectives: Early identification of complications that may arise after flap preparation, during or after surgery, and saving the flap without necrosis developing depends on monitoring of the flap at close intervals using a variety of methods. Several different techniques can be employed. The ideal technique will permit monitoring of both visible flaps and also those placed inside the body and invisible from the outside. A parameter that can show necrosis before it begins will permit early precautions to be taken. And that will spare cases a second procedure. Although there are several clinical parameters in flap monitorization, the number of biochemical markers that can reliably be used in practice is very low. We thought that SCUBE 1, a novel parameter of ischemia that can be tested simply through blood collection, could be used for that purpose. Methods: This study evaluated the relation between dorsal island flap viability and SCUBE 1 values in rats. Three groups consisting of six rats each were established. Right and left dorsal island flaps pedicled on the DCIA were harvested from the first group with no clamping of any pedicle. Ischemia was established by clamping the right pedicle in the second group and both DCIA pedicles in the third group. Serum SCUBE 1 levels were examined at the 6th hour and 7th day following the surgical procedure. SCUBE 1 values were compared between the groups and at both different times. Results: Elevation in SCUBE 1 levels were seen at the 6th hour and 7th day postoperatively in the second group, in which the DCIA was clamped unilaterally. However, this was not statistically significant (p?0.05) Conclusion: SCUBE 1 should not be used as a biochemical marker of ischemia in perforator flaps.