İyonize radyasyona maruz kalan sıçan ovaryumunda PARP-1 ekspresyonu ve follikülogenez üzerine curcuminin koruyucu etkisi
Protective effect of curcumin on folliculogenesis, and PARP-1 (Poly ADP-ribose polymerase-1) expression exposed ionising radiation in rat ovary
- Tez No: 334282
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KANAT GÜLLE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Radyasyon ovaryumda folliküler atreziye sebep olan atretojenik uyaranlardan biridir. Ortaya çıkan hücresel hasara, iyonize radyasyondan dolayı oluşan serbest radikallerin neden olduğu bilinmektedir. Oksidatif strese karşı kuvvetli bir antioksidan madde olan curcuminin, radyasyon hasarına karşı koruyucu bir etkiye sahip olduğu ileri sürülmektedir. Çalışmamızda, iyonize radyasyonun folliküler atrezi üzerine etkilerini göstererek, oluşacak hasarlara karşı curcuminin koruyucu etkisinin olup olmadığını ve hücre çekirdeklerinde meydana gelen DNA hasarını tamir eden Poli (ADP-riboz)polimeraz-1 enziminin immünohistokimyasal boyama yöntemiyle gösterilmesi amaçlandı. Çalışmamız için seçilen dişi sıçanlar, biri kontrol olmak üzere toplam 4 gruba ayrıldı. Radyasyon hasarı oluşturmak amacıyla kontrol ve curcumin grubu dışındaki deneklere tek doz tüm vücut 8.3 Gy iyonize radyasyon uygulandı. Curcumin ve radyasyon+curcumin grubu deneklere; ışınlamadan 7 gün önce başlayarak günde 100 mg/kg curcumin oral yoldan verildi. Işınlamadan sonraki 4. günde deneklerden anestezi altında ovaryum dokuları alınarak mikroskobik incelemeler için işlemlendirildi. Radyasyon uygulamasından 4 gün sonra alınan ovaryum dokularının kesitlerini incelediğimizde, ışınlanmış gruplardaki atretik özellik gösteren folliküller sayıca fazlaydı. Radyasyon ile ışınlanan curcumin tedavili grupta ise atretik follikül oranı radyasyon grubuna göre daha düşüktü. Curcumin ile tedavi edilen grupta, curcuminin radyasyona bağlı meydana gelen hasarları kısmen engellediği tespit edildi. Ayrıca elde ettiğimiz sonuçlarda, PARP-1?in özellikle ışınlanmış grupta, primordiyal follikülden sekonder folliküle kadar gelişimin farklı aşamalarındaki oosit çekirdeklerinde kuvvetli ve bazı granüloza hücrelerinde zayıf bir boyanma gösterdiğini tespit ettik. Çalışmamızda, radyasyonun ovaryum morfolojisi üzerine zararlı etkileri ortaya konmuş ve curcumin kullanımının radyasyona bağlı infertiliteyi engelleyerek kliniğe fayda sağlayabileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Radiation is known to be one of the agents intensifying follicular atresia in the ovarium as a stimulant of atretogenic. The resulting cellular damage is known to be triggered by free radicals attributable to ionized radiation. Curcumin is discussed to have a positive impact on radiation-induced damage. It has a strong antioxidant agent against oxidative stress. The aim of our study was to show the effects of ionising radiation on ovarium follicular atresia so that the protective effect of curcumin on the resulting damage could be determined, and in addition to immunohistochemically determining to level of expression of PARP-1 enzyme is responsible for DNA repair in the nucleus of the cells protected from radiation or irradiated the cells. The female rats chosen for the study were divided into 4 groups, one being the control group. The whole body of the rats in the other groups with the exception of those in the control group and the curcumin group was exposed to a single dosage of ionising radiation (8.3 Gy) with a view to causing radiation-induced damage. The animals in the curcumin and in the irradiated with treated curcumin had been fed a daily 100 mg/kg of curcumin through the intragastric tract for seven days in a row before the radiation process was launched. Ovarium tissues sample of these animals were collected for the purpose of microscopic examinations. The ovarium tissues cultivated at the 4 day of the application of ionising radiation showed that there were the number of follicles showing atresic features was significantly high in the irradiated group. On the other hand, in the irradiated with treated curcumin group showed that the number of atretic follicles was lower than that in the irradiated group. The irradiated group given curcumin were observed to prevent the follicular damage caused by radiation. Beside our results demonstrate that PARP-1 especially was expressed in the nuclei of oocytes throughout follicular development from the primordial to the secondary follicle stages and some in granulosa cells. It was identified that effects of radiation on ovarian morphology and was speculated that curcumin may help prevent infertility caused by radiation and thus be of benefit to clinical practice