Kök kanal tamir materyalleri olan MTA ve Endosequence'in biyouyumluluklarının in vivo olarak karşılaştırılması
İn vivo comparison of MTA and Endosequence, which are used in endodontic root repair materials in terms of biocompatibility
  1. Tez No: 334291
  2. Yazar: YEŞİM UZUNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇKİN DİNDAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hekimliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Uzuner Y. (2013). Kök kanal tamir materyalleri olan MTA ve Endosequence? in biyouyumluluklarının in vivo olarak karşılaştırılması . İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Endodonti A.B.D. Doktora Tezi. İstanbul. Kök kanal tedavilerinde, kullanılacak kök tamir materyallerinin biyouyumluluğu ve iyileşmeye olan katkısı çok önemlidir. Sızdırmazlık ve iyi örtülemenin yanı sıra amaç, diş ve çevre dokularının bütünlüğünün korunmasıdır. Bu çalışmanın amacı, etkinliği kabul edilen MTA ile yeni geliştirilmiş biyoseramik bir materyal olan ERRM' nin biyouyumluluklarının ve yeni kemik oluşumuna olan katkılarının incelenmesi ve kıyaslanmasıdır. Çalışmada; 42 adet 270±30 gr ağırlığında ve 10 -12 haftalık erkek , Wistar-Albino cinsi sıçan kullanılmıştır. MTA kullanılacak olan 2 grup için üretici firmanın önerisi üzerine 3 ölçek MTA tozu 1 damla distile su ile karıştırılmış, ERRM kullanılacak olan 2 grup için ise üretici firmanın hazır olarak sunduğu ERRM her bir deneğin tek tibiasına olmak üzere, kemik içine implantasyon yöntemiyle yerleştirilmiştir. Kontrol gruplarında ise; deneklerin tibialarına boş polietilen tüp implante edilmiştir. Denek grupları 14 gün ve 60 gün süre ile 2 periyot olarak takip edilmiştir. Bu şekilde her bir grubun 2 alt grubu olmak üzere 6 grup oluşturulmuştur. 14. gün ve 60. gün sonuçlarında her iki materyalde de kontrol gruplarına kıyasla daha fazla yeni kemik dokusu oluşumu saptanmıştır. İltihabi reaksiyon, fibrozis, nekroz ve yabancı cisim reaksiyonu oluşumu tüm gruplarda az miktarda görülmüş veya hiç görülmemiştir. Bu sonuçlardan ERRM' nin MTA ile kıyaslandığında benzer şekilde biyouyumlu olduğunu ve yeni kemik dokusu oluşumuna katkıda bulunduğunu, kullanım ve uygulama kolaylığı açısından MTA' ya alternatif olarak kullanılabileceğini söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
Uzuner Y. (2013). İn vivo comparison of MTA and Endosequence, which are used in endodontic root repair materials in terms of biocompatibility. İstanbul University, Institute of Health Science, Deparment of Endodontics. Postgraduate Thesis. İstanbul. Biocompatibility and contribute to the improvement of materials used in endodontics is very important. The purpose of root treatment is sealing and covering the top, as well as maintaining the integrity and health of the teeth and surrounding tissues. The aim of this study is to investigate the comparison of MTA is considered activity and ERRM is a newly developed bioceramic material in terms of biocompatibility and contribution to the formation of new bone tissue. In this study, 42 male 10-12 weeks old Wistar-albino rats were used. 6 research groups were created. İn the 2 MTA group MTA- paste was prepared with distilled water and MTA-powder in 1:3 ratio according to manufacturers guide, in the 2 ERRM group offered by the manufacturer as ready. The materials were mixed freshly before the experiment took place and implanted intraosseusly in one tibia of each rat. In control groups emty polethylene tubes were implanted instead. The subjects were controlled in 14 days and 60 days periods. 6 groups, including two subgroups were created for each group. İn 14 days and 60 days periods, both material were better formation of new bone tissue compared to control groups. İnflammatory reaction, fibrosis, necrosis, foreign body reaction were little or no observed in all groups. This results suggest that ERRM is biocompatible and contributing to the formation of new bone tissue like MTA. ERRM can be said to be used an alternatif material to MTA for ease of handling and administration.