Farklı kök ucu dolgu ve perforasyon tamir materyallerinin periodontal ligament fibroblastlarının proliferasyonu, adezyonu ve morfolojisi üzerindeki etkisi
Effects of different root end filling and perforation repair materials on proliferation, adhesion and morphologic behaviour of periodontal ligament fibroblasts
  1. Tez No: 369928
  2. Yazar: MAKBULE BİLGE AKBULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYÇE ÜNVERDİ ELDENİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hekimliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmanın amacı yeni önerilen kök ucu dolgu ve perforasyon tamir materyalleri olan; Biodentine (Septodont, Fransa), MM-MTA (MicroMega, Fransa), polimetilmetakrilat (PMMA) kemik simanı (AF cement, Laboratorios, Arjantin) ve SDR (Dentsply, Almanya)'nin insan periodontal ligament fibroblastları (PDL) üzerindeki biyouyumluluğunu değerlendirmek ve bu materyalleri güncel olan; IRM (Dentsply, ABD), Dyract Kompomer (Dentsply, Almanya), ProRoot MTA (PMTA) (Dentsply, İsviçre), Vitrebond (3M ESPE, Almanya) ile karşılaştırmaktır. Her bir materyalden 10 tane disk steril Teflon kalıplar içerisinde hazırlandı ve her kök tamir materyali 1-gün ya da 3-gün sertleştikten sonra hücre kültür medyasında bekletilerek 24 saatlik eluatları elde edildi. İnsan periodontal ligament fibroblastları 5.000 hücre/ kuyucuk olacak şekilde ekildi. İndirek toksisite testi için, fibroblastlar eluatların 1:1, 1:2, 1:4 ve 1:8'lik konsantrasyonlarıyla 24 saat inkübe edildi. Hücre canlılığı XTT testi ile değerlendirildi. Hücre canlılık değerleri, hücre kontrol grubuna göre yüzde olarak hesaplandı. Materyallerin, eluat konsantrasyonlarının ve sertleşme sürelerinin fibroblastlara olan sitotoksik etkisini değerlendirmek için tek değişkenli varyans analizi ardından çoklu karşılaştırma için Tukey testi kullanılarak istatistik analizi yapıldı (σ= 0.05). Üç gün sertleşen materyallerin 1:8'lik konsantrasyonuna maruz bırakılan PDL hücrelerinin apoptotik/nekrotik aktivitesi flow sitometri ile belirlendi. Test materyalleri ile 3 gün inkübe edilen PDL hücrelerinin ataçmanı, yoğunluğu ve morfolojik değişiklikleri taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile değerlendirildi. Materyallerin elemental kompozisyonu (ağırlıkça yüzde) enerji dağılımlı x ışını analizi (SEM-EDX) ile tespit edildi. Hücre canlılık değerlerinin istatistiksel sıralaması şu şekildedir: Biodentine ≥ Dyract Kompomer > MM-MTA= SDR = PMMA kemik simanı ≥ PMTA > IRM ≥ Vitrebond.
Özet (Çeviri)
The objective of this in vitro study was to evaluate the biocompatibility of newly proposed root-end filling and perforation repair materials; Biodentine (Septodont, France), MM-MTA (MicroMega, France), polymethylmethacrylate (PMMA) bone cement (AF cement, Laboratorios, Argentina), SDR (Dentsply, Germany) in comparison with contemporary root repair materials; IRM (Dentsply, USA), Dyract Compomer (Dentsply, Germany), ProRoot MTA (PMTA) (Dentsply, Switzerland), Vitrebond (3M ESPE, Germany) by using human periodontal ligament fibroblasts (PDL). Ten disc from each material were fabricated in sterile Teflon molds and 24h eluates were obtained from each root repair material in cell culture media after 1 or 3-day setting. Human periodontal ligament fibroblasts were plated at a density of 5.000/well. For indirect toxicity assay, fibroblasts were incubated for 24h with 1:1, 1:2, 1:4 and 1:8 concentrations of eluates. Cell viability was evaluated by XTT assay. Cell viabilities were calculated as percentage relative to the cell control. The impact of materials, eluate concentration and setting time on cytotoxicity of fibroblasts was statistically analyzed using univariate analysis of variance followed by post hoc tukey test (σ= 0.05). Apoptotic/necrotic activity of PDL cells exposed to 1:8 concentration of 3-day set material eluates was established by flow cytometry. Attachment, density and morphological changes of PDL cells incubated with test materials for 3-days was evaluated with scanning electron microscope (SEM). The elemental composition (%weight) of materials was determined by energy dispersive X-ray spectroscopy (SEM-EDX). The statistical ranking of cell viability values was as follows: Biodentine ≥ Dyract Compomer > MM-MTA= SDR = PMMA bone cement ≥ PMTA > IRM ≥ Vitrebond.