Farklı irrigasyon solüsyonlarının yeni nesil perforasyon tamir materyallerinin push-out bağlanma dayanımına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of different irrigation solutions on push-out bond strenght of new generation perforation repair materials
- Tez No: 726695
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHTER ŞANAL ÇIKMAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; farklı irrigasyon solüsyonlarının ProRoot MTA, NeoPutty ve Endocem MTA Premixed'in bağlanma dayanımına etkisinin incelenmesidir. Materyal ve Metod: Bu çalışmada 60 adet çekilmiş daimi üst santral diş kullanıldı. Dişlerden elde edilen 180 kesit rastgele 3 gruba ayrıldı (n = 60): Grup 1: ProRoot MTA, Grup 2: NeoPutty, Grup 3: Endocem MTA Premixed. Perforasyon tamir materyalleri kanal boşluklarına yerleştirildikten sonra her bir grup 4 alt gruba (n = 15) ayrıldı: Kontrol, normal salin, %5.25 NaOCl ve %17 EDTA. Örnekler normal salin ve NaOCl solüsyonunda 30 dakika, EDTA'da ise 5 dk bekletildi. Örneklerin bağlanma dayanımları universal test cihazında push-out testi ile ölçüldü. Materyal ve dentin ara yüzündeki başarısızlık tipinin belirlenmesi için stereomikroskop kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the effect of different irrigation solutions on the bond strength of ProRoot MTA NeoPutty and Endocem MTA Premixed. Materials and Methods: In this study 60 extracted permanent upper central teeth were used. 180 sections obtained from the teeth were randomly divided into 3 groups (n = 60): Group 1: ProRoot MTA, Group 2: NeoPutty, Group 3: Endocem MTA Premixed. After perforation repair materials were placed in the canal spaces, each group was divided into 4 subgroups (n = 15): Control, normal saline, 5.25% NaOCl, and 17% EDTA. The samples were kept in normal saline and NaOCl solution for 30 minutes and in EDTA for 5 minutes. The bond strength of the samples was measured with the push-out test in a universal testing machine. A stereomicroscope was used to determine the type of failure at the material and dentin interface.