Yeni bir poliüretan elastomer materyalinin mekanik özelliklerinin ve çene yüz protezlerinde kullanılan silikon elastomere adezyonunun değerlendirilmesi
Evalutation of mechanical properties of a new polyurethane elastomer material and its adhesion to maxillofacial silicone elastomer
- Tez No: 334320
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM KURTOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Çene yüz protezlerinin yapımında kullanılan materyaller, yırtılma ve çekme dayanımlarının yüksek olması ve sertlik açısından yerine geçtiği dokuya benzer olması gibi mekanik ve fiziksel birçok özelliklere sahip olmalıdırlar. Çene yüz protezinin mekanik ve fiziksel özelliklerini iyileştirmek amacıyla, protezin dokuyla temas eden yüzeyi poliüretan astar ile kaplanmaktadır. Ancak poliüretan ve silikon elastomer arasında uzun dönem güçlü bir adezyon sağlamak oldukça zordur. Çalışmanın amacı, yeni poliüretan elastomer yüzeyine primer uygulanmadan silikon ile arasındaki bağlanma dayanımının T-soyma dayanımı testi ile değerlendirilmesi ve ayrıca çekme ve yırtılma dayanımı testleri ile yeni poliüretan elastomerin mekanik özelliklerinin incelenmesidir. Yeni poliüretan elastomerin, silikon ile bağlanma dayanımını değerlendirmek amacıyla, farklı silikon (A-2000, A-2186, MDX4-4210/Silastik Tip A), primer (A-335, A-330 G, A-304), ve astar (poliüretan, yeni poliüretan elastomer) materyalleri kullanılarak, 240 adet test örneği (7.5 x 0.5 x 0.6 cm3) T-soyma dayanımı testi için hazırlanmıştır. Verilerin analizi için üç yönlü varyans analizi ve akabinde Tukey çoklu karşılaştırma testi uygulanmıştır (? = 0.05). Yeni poliüretan elastomer materyalinin mekanik özelliklerini değerlendirmek amacıyla yeni poliüretan elastomer ve poliüretan astar materyalinden 30 adet test örneği yırtılma dayanımı testi için (n:15) ve 30 adet test örneği çekme dayanımı testi için (n:15) hazırlanmıştır. Verilerin analizi için T-Test analizi kullanılmıştır (? = 0.05). Üç yönlü varyans analizi sonuçlarına göre, farklı silikon, primer ve de astar grupları arasında istatistiksel açıdan anlamlı fark vardır (p < 0.0001). Yeni poliüretan elastomer primer uygulanmadan da silikon ile bağlanırken, poliüretan primer uygulanmadan silikon ile bağlanmamıştır. T-test analiz sonuçlarına göre yeni poliüretan elastomer ve poliüretan grupları arasında yırtılma enerjisi, yırtılma ve çekme dayanımları açısından fark yokken, uzama yüzdesi ve plastik deformasyon yüzdesi açısından iki grup arasında istatistiksel açıdan anlamlı fark vardır (p < 0.0001). Sonuç olarak; yeni poliüretan elastomer alternatif bir astar malzemesi olarak çene yüz protezlerinde tercih edilebilir.
Özet (Çeviri)
The maxillofacial prosthetic materials should have many mechanical and physical properties such as high tear and tensile strength, hardness similar to the tissues being replaced. Lining the facial prosthesis with polyurethane film, which has better mechanical and pyhsical properties, is recommended. However it is very difficult to have strong adhesion between polyurethane and facial silicone elastomer. The aim of this study is to evalutation of adhesion capability of a new polyurethane elastomers to silicone elastomers without using primer with T-peel strenght test and evalutation of mechanical properties of new polyurethane elastomer with using tensile and tear strength tests . For evaluating of adhesion capability of a new polyurethane elastomer to silicone elastomer, a total of 240 strip shape (7.5 x 0.5 x 0.6 cm3) test specimens have been prepared using different silicone (A-2000, A-2186, MDX4-4210/Silastic Type A), primer (A-335, A-330 G, A-304), and liner (polyurethane, new polyurethane elastomer) materials for T-peel strength test. Data were analyzed using three-way ANOVA and post-hoc with Tukey (? = 0.05). For evaluating of mechanical properties of liner materials (polyurethane and a new polyurethane elastomer) 30 specimens were prepared for tear test (n:15) and 30 specimens were prepared for tensile tests (n:15). Data were analyzed using T-test (? = 0.05). According to the three-way ANOVA results there were statistically significant differences (p < 0.0001) between different silicone, primer and liner groups. New polyurethane elastomer adhere to silicone elastomers without primers and polyurethane did not adhere to silicone elastomers without primers in all groups. According to the T-test analysis results there were no statistically significant differences for tear energy, tear and tensile strength for each materials. There were statistically significant differences (p < 0.0001) for percentage elongation and percentage of plastic deformation among the materials. For these reasons, new polyurethane elastomer may be preferred as an alternative lining material for maxillo-facial prosthesis