Sağlık meslek lisesi öğrencilerinin mesleki olgunluk düzeylerinin ve algıladıkları aile desteğinin incelenmesi
The determination of family support level perceived by means of vocational maturity levels of the students
- Tez No: 334321
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MİNE EKİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bölümü
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Sağlık Meslek Lisesi Öğrencilerinin Mesleki Olgunluk Düzeylerinin ve Algıladıkları Aile Desteğinin İncelenmesi Amaç: Bu araştırma; sağlık meslek lisesi öğrencilerinin mesleki olgunluk ve algıladıkları aile desteği düzeylerini ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla tanımlayıcı nitelikte yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma Erzurum Anadolu Sağlık Meslek Lisesi?nde Ocak-Temmuz 2013 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırma evrenini 2012-2013 eğitim-öğretim yılında öğrenim gören 528 öğrenci oluşturmuştur. Erzurum Anadolu Sağlık Meslek Lisesi?nde diş protez teknisyenliği, acil tıp teknisyenliği ve hemşirelik bölümleri bulunmaktadır. Araştırma örneklemini, hemşirelik bölümünden 94, ATT bölümünden 99, diş protez teknisyenliği bölümünden 90 öğrenci oluşturmuştur ve toplamda 283 öğrenci ile çalışılmıştır. Verilerin toplanmasında ?Kişisel Bilgi Anketi?, ?Mesleki Olgunluk Ölçeği?, ?Algılanan Aile Desteği Ölçeği? kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS 20 istatistik paket programında değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik dağılımlar, t-testi, Tek Yönlü Varyans Analizi, MW testi, KW testi, Güvenilirlik testi ve Pearson Korelasyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: Öğrencilerin mesleki olgunluk puan ortalamaları 131.6±17.13; algılanan aile desteği puan ortalamaları 26±8.25 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The Determination Of Family Support Level Perceived By Means Of Vocational Maturity Levels Of The Students Aim: This study was carried out descriptively with the aim of determining the relationship between family support level perceived by students and professional maturity levels of the students at health vocational high schools. Material and Method: The study was carried out at Erzurum Anatolian High School between January-July 2013. The study content consisted of 528 students . There are departments of dental texture technicianship and urgency technicianship and nursery at Erzurum Anatolian Health Vocational High School. Samples were collected as 94 students in nursery department, 99 students from urgency technicianship departmenet and 90 students from dental texture technicianship and total 283 sudents were included in the study. In the collection of the data, ?Individual Knowlodge survey?, ?Vocational Maturity Scala? and ?Perceived Family Support Scala? were used. The data obtained by the survey were evaluated by the SPSS-20 packet programme. During the evaluation spread of percentages, t-test, one-way variation analysis, pearson correlation analysis, reliability test, MW and KW test were applied Results: It has been found that the average point for students? vocational maturity is 131.6±17.13; points for family support is 26±8.25.