Hemşirelerin hasta güvenliği kültürünü algılama düzeyi ve hasta güvenliği uygulamaları
The sensing level of the patient safety culture of nurses and patient safety practices
  1. Tez No: 334331
  2. Yazar: KÜBRA TUNÇEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERAP SÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Hemşirelerin Hasta Güvenliği Kültürünü Algılama Düzeyi ve Hasta Güvenliği Uygulamaları Amaç: Bu araştırma bir Sağlık Bakanlığı hastanesinde çalışan hemşirelerin hasta güvenliği uygulamalarını bilme ve uygulama durumunu ve hasta güvenliği kültürünü algılama düzeyini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapıldı. Materyal ve Metot: Araştırmanın çalışma evrenini Erzurum Bölge Eğitim Araştırma Hastanesi?nde çalışan tüm hemşireler oluşturdu (N=325). Araştırmada herhangi bir örneklem seçim yöntemi kullanılmadı, araştırmaya gönüllü olarak katılmak isteyen ve araştırmanın yapıldığı tarihlerde izinli olmayan tüm hemşireler araştırma kapsamına alındı (N=223). Araştırmanın verileri; hemşirelerin tanıtıcı özelliklerini içeren ?Kişisel Bilgi Formu?, Sağlık Kurum ve Kuruluşlarında Hasta ve Çalışan Güvenliğinin Sağlanması ve Korunmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkındaki Tebliğ içeriği doğrultusunda hazırlanan ?Hasta Güvenliği Anket Formu?, ?Olay Bildirim Ölçeği? ve ?Hasta Güvenliği Kültürü Hastane Anketi? kullanılarak toplandı. Veriler, araştırmacı tarafından anket formlarının dağıtılıp geri alınması yoluyla toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler (sayı, yüzde, ortalama, standart sapma) ve ki kare testi kullanıldı. Bulgular: Araştırmadan elde edilen verilere göre hemşirelerin hasta güvenliği uygulamalarından hasta kimlik bilgilerini tanımlama süreci, sözlü ve telefon talimatlarının kaydı, ilaç güvenliği, kan transfüzyonu uygulamaları, hastaların düşme riski, güvenli cerrahi uygulamalar, mavi ve pembe kod uygulaması ve şiddete maruz kalma ile ilgili alanlarda yapılması gerekenleri ?bildikleri? ancak bildikleri oranda ?uygulamadıkları?; hemşirelerin %15.3? ünün tıbbı hatalarda bulunduğu, % 94.1?inintıbbi hataların meydana gelme sebeplerini ?uzun çalışma saatleri, yorgunluk ve stres? olarak belirttiği; hasta güvenliği kültürünü hasta güvenliği kültürü ölçeği alt boyutlarından ?üniteler içinde ekip çalışması? alt boyutunun en yüksek ??hataya karşı cezalandırıcı olmayan yanıt? alt boyutunun en düşük pozitif skor ortalamasına sahip olduğu ve kurum hasta güvenliği kültürünü %45.4 oranında pozitif olarak algıladıkları saptandı. Sonuç: Bu araştırma sonucunda hemşirelerin hasta güvenliği ile ilgili uygulamaları bildiği ancak, bildiği oranda uygulamadığı ve kurum hasta güvenliği kültürünü %45.4 düzeyinde olumlu algıladığı belirlendi. Araştırma sonucunda, hemşirelerin hasta güvenliği uygulamaları ile ilgili farkındalık ve uygulamalarını artıracak eğitim programlarının yapılması, hastanede hasta güvenliği kültürünün yerleşmesi için tüm çalışanların hata raporlamaya ve olay bildirimine teşvik edilmesi yönünde önerilerde bulunuldu.
Özet (Çeviri)
The Sensing Level of the Patient Safety Culture of Nurses and Patient Safety Practices Purpose:This research was carried out as a descriptive phenomenon, with the aim to determine the sensing level of th eknowledge and the practice situation of patien tsafety of nurses who work at state hospitals, and their sensing level of the patient safety level. Materials and Methods: The target population of the study was composed out of all the nurses who work at the State Academic Hospital in Erzurum (N=325). Not any sample method of choice was used in this study, all the nurses who wanted to join voluntarily, and who weren?t on a leave on the very day of there search were included to the study(N=223). The study data; ? Personal Data Form? which includes introductory information of the nurses, ?Patient Safety Survey Form? which was prepared in accordance with the content of Procuring Patient and Employee Safety at Medical Institutions and Foundations, and the Manifesto about the Methods and Principles of their Protection, ? The Event Notification Scale Factor? and ?The Hospital Survey about Patient Safety Culture?.The data were gathered by there searcher through distributing and receiving the survey forms. The numeral, percentage, chisquaretests, theKruakla Wallis analysis, and the Mann Whitney- U test were used in the evaluation of the data. Findings: It was determined in accordance with the data derived from therese archthat, nurses ?knew? the patient safety practices like the definition process of parsonal data of patients, verbal instruction records an dinstruction sthrough telephonere cords, medication safety, blood transfusion applications, patients falling risk, safe sugica lpractices, blue and pink code application, and are as where they are exposed toviolence but however, couldn?t ?practice? in the ratio of their knowledge;. 3% of the nurses made medical errors, 94.1%uncoveredreasonswhichcausemedicalerrorslike?longhours, fatigue, and stres?;one of the patient safety culture scale factor subdimension, the ? team work within units? subdimension highest average was(15.1±3.09), ?the patient reporting density? had the lowest positive point average with its subdimension (8.29±3.25), and its?reply which isn?t retributive against errors? (8.11±2.57) subdimension, and it was also determined that the institutional patient safety was evaluated at a reasonable level. Result: It was specified at the end of the study that, although nurses knew the practicesrelated with patient safety, they didn?t practice them in ratio with their knowledge and that they were able in sensingthein stitutional patient safety culture at a reasonable level. At the end of the study it was recommended to organize training programmes which could increase the awareness of nurses related with patient safety practices, and increase the practices of nurses, incite all the employe estomaterialize error reporting and event reporting forest ablishing patient safety culture at the hospital.