Ratlarda oluşturulan mezenter arter iskemisinin erken ve geç dönemlerinde serum leptin düzeylerinin incelenmesi
Investigation of serum leptin levels in early and late phases of acute mesenteric arter ischemia in rats
- Tez No: 334330
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKAİ HALICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Eczacılık ve Farmakoloji, Fizyoloji, Biochemistry, Pharmacy and Pharmacology, Physiology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç. AMzİ sonuçları sıklıkla ölümcül olan vasküler bir hastalıktır. Tanısındaki zorluk sebebiyle AMzİ için marker olabilecek moleküllerin aranması son yıllarda gündemde olan bir konudur. Öte yandan leptin hormonunun çok farklı vücut fonksiyonlarında oynadığı anahtar roller gösterilmiştir. Bu çalışmanın amacı ratlarda deneysel olarak oluşturulan AMzİ modelinin erken ve geç dönemlerinde serumdaki leptin miktarının tespit edilmesidir. Materyal ve Metot. Bu çalışmada ağırlıkları 220-250 g arasında değişen 42 adet erkek Sprague Dawley rat kullanılmıştır. Deneysel olarak AMzİ oluşturulan ratlardan 0, 30, 60, 90, 120, 150 ve 180 dakika sonra intrakardiyak kan alınmış ve bu kanlar serum leptin düzeylerinin belirlenmesi için ELISA kitinde kullanılmıştır. Bulgular. Leptin seviyesinin deney gruplarının tamamında grup 1?e (Sham) göre arttığı bulunmuştur. İstatistiksel analizler serum leptin seviyesinin 60 dakika ve üzerindeki iskemilerde kontrol grubuna göre anlamlı şekilde arttığını göstermiştir. Sonuç. Ratlarda deneysel olarak oluşturulan AMzİ?de serum leptin seviyesinin iskeminin tanısında belirleyici bir marker olarak kullanılabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim. AMzI is a vascular disease with usually lethal outcomes. Because of difficulites in its diagnosis, investigation of molecules that could be markers of AMzI has been a popular subject in recent years. On the other hand leptin hormone was shown to play key roles in many body functions. The aim of this study is determination of serum leptin levels in early and late phases of experimentally induced AMzI in rats. Materials and Method. In this study 42 male Sprague Dawley rats with weight ranging between 220 and 250 g were used. Cardiac blood was drawen from rats with experimentally induced AMzI after 0, 30, 60, 90, 120, 150 and 180 minutes and the blood were assayed in ELISA for determination of serum leptin levels. Results. Leptin levels were found to increase in all experimental groups when compared to group 1 (Sham). Statistical analyzes revealed that serum leptin levels significantly increased in all 60 minutes and over ishemia groups. Conclusions. Serum leptin level was shown to be useful as a diagnostic marker in experimentally induced AMzI in rats.